Citat:
Ursprungligen postat av
PatricHbg
Av växthusgaser? Vad släpper insekter ut?
Citat:
Ursprungligen postat av
PatricHbg
Med tanke på att produktionen av 1 kg nötkött innebär 30 kg växthusgaser, och insekter = 0, så är det lätt att förstå.
Nej, om insekter ska ätas så kommer de behöva genomgå en omfattande processering, höga utsläpp och stor energiåtgång. Eller du tror att t.ex. chips och ostbågar kommer till helt utan utsläpp?
Sen blir ju själva nyttan ifrågasättbar. Människan är inte programmerad för att se insekter som föda, och det finns skäl till det. De består till största delen av oätliga proteiner för oss, vi kan inte bryta ned dem. På kort sikt kommer en insektsrik diet medföra gasig, uppsvälld mage. På lång sikt skulle sådan kost hos befolkningen ge explosionsartad ökning av tex crohns sjukdom och undernäring. I förlängningen cancer och tidigarelagd död.
Faktum är ju att det vore mycket vettigare ur både klimat- och näringssynpunkt att helt enkelt mala ned och äta SVT-journalister och MP-politiker. Ur närings- och smak/konsistens så hamnar de ganska nära svinkött. Oätliga delar som t.ex. Per Bolunds hjärna, ögon, penis samt fisring kan man med fördel soltorka för att sedan pressa till pellets och elda med i kraftvärmeverken, för miljövänlig fjärrvärme och förnybar elektricitet.
Förutsätter givetvis att dessa vill offra sig -för klimatet-