Citat:
Ursprungligen postat av
sunessensommar
Ja, så kan det förstås vara. Det är nog till och med troligast så. Då har du givetvis rätt.
Angående ditt andra stycke är jag inte helt säker på om jag förstår vad du menar? Om det ska förstås som att det vid en ostridig överföring ankommer på mottagaren att visa att det är fråga om en betalning och inte ett lån tycks det mig som att det går på tvären mot NJA 2017 s. 1094.
Se ovan angivet rättsfall.
Ja du kan ha rätt men jag är lite skeptisk. I det hänvisade rättsfallet var det ostridigt både att överföring skett samt att den påstådda motprestationen skett. Det jag var inne på var att man åtminstone bör ha bevisbördan för att den påstådda motprestationen har skett.
HD:s uttalanden i rättsfallet är ganska generella vilket tyder på motsatsen men jag är som sagt tveksam till om utfallet hade blivit detsamma om inte mottagaren hade åberopat sin bevisning för aktieöverlåtelsen.
En annan bedömning skulle kunna leda till direkt löjliga situationer, exempelvis att en överföring på 50 000 kr är betalning för att jag lärde en person en coolt handslag. Någon bedömning om rimligheten bör göras av domstolen.