Citat:
Ursprungligen postat av
bluka94
Han som leder det hela säger att våra rör som lades ner i samband med byggnation av området 80/81 har teknisk livslängd på mellan 35-45 år. Nu är de således 40 år. De nya skulle hålla i 70år enligt honom. Den enda nackdelen som jag ser med nuvarande system är att onödigt många drabbas vid läckage, då man måste stänga av hela slinga som flera hus länger ligger på.
Ska begära ursprunglig dokumentation för att se teknisk spec på kulvert som det är nu.
Hur går rören i längorna idag? Det vanliga är att de går i kulvert i bottenplattan och därmed lätta att byta ut men så kanske det inte är hos er?
Är det tal om att byta rören inne i husen, alltså även till radiatorerna? Det brukar sällan behövas utan det är mest den del som ligger i backen som har kortast livslängd. De problem jag sett genom åren är att ventiler är felkällor, sådana kan bytas ut. Jag har aldrig sett att själva rören gått läck.
De läckor ni haft, var har de inträffat? Finns avstängningsventiler i varje bostad?
Hur stor är uppvärmningskostnaden per bostad idag? Hur stor skulle den bli om man byter till individuella värmeväxlare respektive direktel? Vad vill medlemmarna i samfälligheten? Utred alla alternativ och presentera på en stämma, ordinarie eller extra. Studera anläggningsbeslutet för att se om det ens är möjligt att byta utan att ett nytt anläggningsbeslut behövs.
Om det är tal om att byta till direktel så kan det behövas förstärkning av elförsörjningen och en ganska stor ändring av elsystemen i bostäderna med nya ledningar och säkringar till radiatorerna samt plats för en varmvattenberedare. Sedan kan man fråga sig om det är samfälligheten som ska stå för arbetena inne i bostäderna eller varje fastighetsägare för sig. Det kan leda till storbråk.
Se till att styrelsen är fulltalig vid sammanträdena så har suppleanten ingen talan.