Citat:
Ursprungligen postat av
sunchyme
2018 gav Sverige över 43 miljarder kronor i bistånd, övriga år har jag inga siffror på.
Min fråga är varför Sverige ger en endaste krona i bistånd?
Under statsminister Olof P:s (SAP) regeringstid var vårt omfattande bistånd till utvecklingsländer ett viktigt sätt att bygga världssocialismen.
Kommunistiska regimer i länder på kontinenten Afrika lr i Asien fick stora summor varje år oavsett om de själva torterade och avrättade oppositionella i sitt land. De oppositionella som torterades och avrättades sågs också av de svenska biståndsgivarna som motståndare till socialismen.
Biståndet skulle gå till socialistiska länder.
Tusentals svenskar jobbade med detta inom statliga SIDA och också på plats i alla mottagarländer. Dessa svenskar var trogna de socialistiska idealen.
Senare regeringar i Sverige har inte vågat taga bort biståndet eftersom vänstern som kontrollerar vårt land då skulle se det som fascism.