Citat:
Ursprungligen postat av
headtown
Det jag är ute efter är mer grunden till detta. Grunden till våra tankar, vårt medvetande och skapandet av vår existens. Som jag ser det är det ultimata och det som går att sätta i diverse delmål (DM) att ingenting kan skapas eller existera om det inte kan existera i position till något annat. Detta grundar sig ner till skapandet av vår planet och möjligtvis universum.
Vad var det som fanns i position till det första som skapades i vår existens. För ingeting kan enligt mitt synsätt existera om det inte kan finnas i position till något annat.
Våra tankar kan inte existera om det inte kan göra så i position till vår hjärna och kropp.
Träd kan inte börja existera om de inte kan göra så i position till vatten, sol och jord.
Jag kan försöka prata om de här bitarna åtminstone. Det är bra intuitioner du nämner, men skälet till att dom leder till förvirring är för att dom appliceras på "fel" delmängd av alltet, enligt min modell åtminstone.
Det finns en viktig separation min modell vilar på, och jag tar med några olika exempel för att försöka visa vad separationen är. Det är samma
typ av separation i alla följande:
1) Data och funktioner.
2) Information och implikationer.
3) Struktur och presentation.
4) Statiskt och dynamiskt.
Det vi oftast pratar om ryms helt inom den del av separationen som andra ordet pekar på. Händelser hänger ihop mer med funktioner än data. Det kausala är mer implikationer än information. Allt som upplevs är en presentation (via syn hörsel etc) mer än struktur. Att det är dynamiskt tycker de flesta är uppenbart, vi brukar slänga oss med termer som "det enda konstanta är förändring."
Om du däremot söker exempelvis "det första skälet" så kommer du aldrig hitta ett svar. Skälet är att om det finns ett första kausalt skäl så har vi ett statiskt tillstånd
före det, som sen
utvecklas till ett dynamiskt tillstånd
efter det första kausala. Kategoriskt misstag med andra ord. "Det första skälet" förutsätter något statiskt som utvecklas, det vill säga, något statiskt som inte är statiskt. Logiskt felslut.
Så om du vill fundera själv ett tag—bekanta dig med verktyget så att säga—så tycker jag du först gör lite kategoriska analyser, typ kikar om det finns något annat som blandar statiskt och dynamiskt på ett sätt som är direkt motsägelsefullt.
Sen kan du försöka leta efter saker som har mer med något statiskt att göra än det dynamiska, för det är där den typ av frågor du intresseras av kan ställas och besvaras. Men ofta får man ut mer av att inse att vissa frågor inte har svar överhuvudtaget, som "vad är första skälet" enligt ovan analys, eller mer välkänt, "vad är norr om nordpolen?"