Citat:
Ursprungligen postat av
Rodimusprime
Som sagt kan du inte bara skriva ut alla omständigheter, åtminstone såna som inte outar dig, i en och samma tråd och diskutera där istället för att skapa nya trådar hela tiden?
Precis som Gordon Blixt påpekat i en annan av dina trådar så finns det flera exempel på när domare har lagförts så påståendet att rättsväsendet är genomruttet och korrupt tror inte alls på.
Jag har stor respekt för Gordon B men hans utlåtande utesluter tyvärr inte att omfattande korruption förekommer, där tex. fabricerad protokoll och domar säljs på löpande band för att passa regeringens agenda, som behöver granskas och bekämpas.
Bara för att du inte ser någon rapport från JO/JK som nämner det så betyder det inte att det inte finns. JO/JK kan likväl vara beskyddare av korruptionen bland domare.
Då korruptionen är dold så får hypotetiska scenarion användas.