Citat:
Ursprungligen postat av
Prinsessbakelse
Hur tänkte du nu?
Försvarsminister Peter Hultqvist har alltså gjort tre resor i höstas. Två till Finland och en till Gotland.
Hetsjakten har definitivt gått överstyr. Det föreligger inget reseförbud. Man ska kunna resa om man iakttar vissa regler såsom fysisk distansering.
Sverige har ett nära försvarspolitiskt samarbete med Finland. Och Gotland, detta fasta hangarfartyg mitt i Östersjön, är av uppenbara skäl högintressant för försvarsmakten. Fråga Putin. Han vet.
Det börjar närma sig löjets gräns om statsråd ska åläggas reseförbud och om försvarsministern inte ska få fullgöra sina åligganden.
Citat:
Försvarsminister Peter Hultqvist åkte på privat nyårsresa till Finland
Detta var ingen arbetsresa alls och inte nödvändig. Att Peter träffade försvarsministern i ett par timmar som ursäkt för att vara i Finland så länge köper jag inte. Finns andra sätt att mötas med dagens teknik.