• 1
  • 2
2021-01-11, 03:28
  #1
Medlem
Tänker på per capita-hänseende.

Någonting som alltid förbluffat mig. Sverige hade egen kontroll över industri under andra världskriget, har fler naturresurser och var långt rätt så mycket högre upp i BNP-per-capita-listan under 50-, 60- och 70-talet. Känns som att alla förutsättningar och projektioner då pekade på att Sverige skulle hålla en tät ledning över danskarna. När och varför kom dom i kapp oss? Idag är dom ju 5-6 placeringar över Sverige, och 2000-3000 dollar högre även i köpkraftsjusterade mått.
Citera
2021-01-11, 05:04
  #2
Medlem
AA_Swedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vonArbin
Tänker på per capita-hänseende.

Någonting som alltid förbluffat mig. Sverige hade egen kontroll över industri under andra världskriget, har fler naturresurser och var långt rätt så mycket högre upp i BNP-per-capita-listan under 50-, 60- och 70-talet. Känns som att alla förutsättningar och projektioner då pekade på att Sverige skulle hålla en tät ledning över danskarna. När och varför kom dom i kapp oss? Idag är dom ju 5-6 placeringar över Sverige, och 2000-3000 dollar högre även i köpkraftsjusterade mått.
Begreppet Per Capita känns inte meningsfullt att använd då vi numera räknar in en miljon Tredje världen-folk som råkar befinna sig på svenskt territorium. Om danskarna plussar på en miljon personer, som kanske inte råkar befinna sig på danskt territorium, så leder vi nog fortfarande.
Citera
2021-01-11, 05:43
  #3
Danmark gick om Sverige 1987 enligt IMF och 1993 enligt FN

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o..._1980_and_1989

Hur; en effektivare ekonomisk politik. Danmark har en del olja och sveriges stora yta har mer blivit nackdel än en fördel. Skog är liksom inte värt så mycket mer än kostanden att hugga ner den.
__________________
Senast redigerad av AbirSaid 2021-01-11 kl. 05:49.
Citera
2021-01-11, 06:56
  #4
Medlem
MyJustices avatar
Skulle tro att det finns ett samband till 90 talets bank kris ..
En kris som skapades genom att man pantsatta inlånat kapital i andra bankar utomlands ..
Den krisen tog sig Sverige inte förbi ..
Citera
2021-01-11, 07:00
  #5
Bannlyst
Istället för att vara ett land vart vi ett flyktingläger som bara tänker på "människor" och använder alla resurser som finns till att "bota" knarkare och flyktingar.

Ser ju hur bra det går.
Citera
2021-01-11, 07:09
  #6
Medlem
Reverend.Camdens avatar
Vi har ju fler gökungar per capita. Det är alltså inte alls speciellt konstigt när vi försörjer bra många fler.
Citera
2021-01-11, 07:15
  #7
Medlem
jackdaniels1098s avatar
Danskarna har inte svängdörrar till tredje världen, medans vi i Sverige importerar arbetsvägrande, lata, kriminella medelålders män som sen skall spendera 10-20 år på att lära sog språket innan det ens kan tänkas på att bidra till samhället. Tack Stefan och Fredrik, Morgan och Dan. Ni har lyckats så bra.
Citera
2021-01-11, 07:19
  #8
Medlem
Som någon skrev att det handlar om 80talet.
Det som hände var att våra politiska partier blev mer populistiska och borgarna och SAP började kriga med allmosor om folket. Började väl redan på slutet av 70talet.
Sen har vi spätt på det hela med att plocka in en stor mängd analfabeter från 3e världen som själva inte kommer att bidra nånsin och vars avkomma tyvärr inte bara hänger med utan aktivt raserar välfärden.
Danmark genomförde väl sin kartofel politik och har varit mer restriktiv med att ta in slödder.
Citera
2021-01-11, 07:26
  #9
Bannlyst
invandring till sverige högre än danmark
Citera
2021-01-11, 07:59
  #10
Medlem
Mullrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MosterIBoras
invandring till sverige högre än danmark

Bra sammanfattat. Sedan är Danskarna pragmatiska. Det saknar Sveriges politiker. Bättre med hbqt, fittmössor och knäböj.

Heja Sverige. Det går bra nu.
Citera
2021-01-11, 08:04
  #11
Medlem
Jag håller med om att det är något konstigt med att Sverige inte har högre BNP/capita än Danmark, med tanke på hur mycket mer industrialiserat Sverige är. Men det finns också andra länder som har paradoxalt hög BNP/capita, t.ex. Island.

Däremot är premissen för resonemanget felaktig, Danmark är egentligen inte rikare per capita än Sverige. Det vore bättre att säga att vi har i stort sett samma BNP/capita, de små skillnaderna faller inom felräkningsmarginalen. Det man snarare slås av när man gör internationella jämförelser är hur jämn BNP/capita-nivån är för ett stort antal länder. Följande länder har i stort sett samma BNP/capita, med mycket små skillnader (några procent hit och dit):

Holland
Österrike
Danmark
Australien
Sverige
Tyskland
Belgien
Finland
Kanada

Markant högre BNP/capita har endast USA, Norge, Schweiz, Irland och Luxemburg.
Citera
2021-01-11, 08:07
  #12
Jag tror det har att göra med kapitalflykt.

Sverige har dels mycket mer privatpersoner som skickar pengar utomlands, men även stor privatsektor som flyttar vinst utomlands.

Danmark har mindre av båda och dess pengar återinvesteras i Danmark.
__________________
Senast redigerad av priz 2021-01-11 kl. 08:16.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in