Citat:
Ursprungligen postat av
Diskussionen
För 2 år sen hade jag sagt att du har helt fel och att de inte är samma folk. Men de börjar definitivt allt mer överlappa. Tyvärr.
Sen finns ett annat problem på en annan kant. Alla dessa reagan fans och allmänt konservativa dofusar som aldrig fattade vad hans politik egentligen innebar som inte kan förena att de nu tystas av sitt älskade storkapital. Men de börjar fatta allt mer vilket problem dessa företag är för både den fria konkurrensen och till och med deras fri och rättigheter när de står allt för nära sittande maktstrukturer.
Samtidigt rör sig vänster, speciellt den "liberala" vänstern allt mer mot att stötta allt och alla så länge olika sociala rättigheter främjas, som du säger.
Malcom Kuyunye har flera gånger tagit upp skillnaden mellan arbetsplatser i industrisamhället vs i informationssamhället. I industrisamhället var det fackföreningarna som organiserade arbetarna med arbetsgivarna som motpart.
Men i informationssamhället finns det ett enormt överskott av högutbildade som bara drömmer om att få jobba på det kända företaget. Amazon, Apple, Google, Facebook, Spotify osv.
De som arbetar på drömarbetsplatser har inget intresse av att organisera sig fackligt mot arbetsgivaren utan de organiserar sig mot personer som hotar att ta deras jobb. Samma princip som de medeltida gillena som organiserade alla med kvalificerade jobb i städerna och såg till att hålla konkurrenter borta.
https://www.gp.se/ledare/sr-uppropet...gar-1.34979714
Det gäller inte bara teknikföretagen, utan även offentlig sektor. Det är mycket lättare att ge skattepengar till eldsjälar på nån myndighet som hjälper utsatta grupper än att ge pengarna till (eller kanske snarare låta bli att ta pengarna från) de utsatta själva. Dessa har inget djupare intresse av att bekämpa orättvisor (åtminste inte förrän de närmar sig pensionen) för då försvinner deras försörjning.
Istället för Malcoms medeltida gillen skulle jag dock själv snarare dra paralleller till häxprocesserna där lågstauspersoner stämplades som de stod i förbund med Djävulen. Då var det främst kvinnor som konkurrerade mot varandra eftersom krigen skapat mansbrist, medan västvärlden idag har mansöverskott i form av invandrarmän med låg status. Dessa kan fortfarande vara känsliga för medelklassen att öppet ta avstånd ifrån (inte kan väl Foodorakillen som är så flitig och nästan gratis cyklar hit med mat ha svårt att träffa en tjej, bara det inte är min dotter) så istället inriktar man sig på oattraktiva datanördar som näthatar.