Citat:
Ursprungligen postat av
Surgubben-Jan
Ebba blev ju inte heller så glad över att råka ut för sin senaste skada... Inget konstigt överhuvudtaget att en elitidrottares värld rasar samman på det sättet. Både Ebba och Frida har ju tagit sig ur det fantastiskt bra!
Jag förstår inte heller varför du drar slutsatsen att Frida åkte dåligt i Ruka för att hon "gav upp" för lätt
Det är klart att ingen "blir glad" över att inte kunna tävla, men det finns ju olika grader av nedstämdhet. Förstår du inte det, utan drar alla över en kam, ser jag ingen mening med att fortsätta diskutera saken. Det är möjligt att Frida hanterar motgångar precis lika bra som Neppy och Ebba, men min uppfattning i dagsläget är att hon inte gör det. Vi får se ifall hennes insats i Touren övertygar mig om motsatsen.
Jag påstod för övrigt inte att Frida åkte dåligt i Ruka, det var du som precis gjorde det så det får stå för dig. Däremot kan hennes prestation där ha påverkats av negativa tankar. Frida hade trots allt bara tionde sträcktid i det loppet och hade sannolikt haft 13:e tid om Svahn, Dahlqvist och Nepryaeva inte hade kraschat mot slutet.
Hade jag mötts med samma motstånd om jag skrivit att min uppfattning är att Frida inte är lika bra i fristil som hon är i klassiskt? Alla är inte precis lika bra på allt, så är det bara. Det är inte konstigare än så.