Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
Jag skulle kunna utveckla det mycket man väljer att ducka det ikväll -- jag måste inhämta samtycke från människor för att kunna utveckla.
Jag förstår, hoppas de samtycker.
Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
På din andra fråga -- nej, man kan inte leva på barnbidrag och flerbarnstillägg. Det är ett absurt påstående som du inte borde ha ställt om du själv är medveten om grundkostnaden för att leva med barn.
Inte enbart nej, och inte med den levnadsstandard medelsvensson är van vid. I kombination med andra bidrag såsom försörjningsstöd, bostadstillägg och i många fall underhållsstöd så går det ju faktiskt om än med trångboddhet och utan extravaganser. Det finns ju bevisligen familjer där en eller bägge föräldrar klarar sig utan att arbeta. Fast där är såklart inte barnbidraget den stora boven, det bidrar inte till att arbete-bidragsskillnaden slipas ned på samma sätt som de behovsprövade bidragen.
Jag vet inte om jag kommer någon vart med den här argumentationslinjen. Om folk jobbar eller inte beror på massa olika faktorer och jag tror nog inte barnbidraget spelar en större roll åt den ena eller andra hållet. Men jag är öppen för att jag kan ha helt fel i det.
Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
Det bidrar däremot till att en kan gå hemma när den andra arbetar -- och det är väl önskvärt, att föräldrar tar hand om sina barn och inte belastar systemet.
Det bidrar också till att ensamstående kan ta hand om sina barn - och så vill vi ha det. Vi vill inte att barn tvingas leva i dysfunktionella familjer för att ekonomin hindrar den ena parten att gå.
Ja och nej. Om föräldern som belastar systemet med barnomsorg istället jobbar och betalar skatt borde väl det vara en nettovinst för skattebetalandet? Själv lägger jag ingen värdering i huruvida folk har ungarna på dagis eller inte och rent principiellt kan jag tycka att vårdnadsbidrag för dessa kan vara rimligt, dock bör inte dagens barnbidrag fylla denna roll då det betalas ut även till oss som utnyttjar förskolan så att bägge föräldrar kan jobba. Sen finns naturligtvis kritik om att vårdnadsbidrag skulle leda till att drösvis med barnrika invandrarkvinnor aldrig skaffar sig ett riktigt jobb men det ligger nog lite utanför den här diskussionen.
Min position är nog att det bästa för samhället i stort vore avskaffade barnbidrag, motsvarande tillägg på försörjningsstöd för de familjer som faktiskt behöver och sänkta skatter på arbete för pengarna som sparas in.