Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2020-12-29, 06:34
  #25
Avstängd
Haverisms avatar
Solklart fall av ensamstående slöddermorsa som inte ens kunde behålla sin karl eftersom hon är en subba. Sonen har dock inte lika lätt för att ta sig ur hennes grepp som pappan hade. Istället flyr han in i datorspelen för att slippa hennes ångestladdade besvikelse över sitt eget halvt misslyckade liv och ständiga raseriutbrott. För tro inte att det här var första gången hon ballade ur på det här viset för någon skitsak. Hon börjar med att leta efter en orsak att höja rösten och sedan vankar hon av och an i miljonprogramstrean och hetsar upp sig själv och slår i skåp och skriker. Sedan kommer örfilarna för att efter utbrottet ersättas av ånger och presenter i form av nya datorspel och leksaker.

Det här ger så grova flashbacks till min egen mor och hennes histroniska personlighet. Hon fungerade exakt likadant. Idag är jag själv far till två och jag vet därför precis hur man inte ska bete sig mot barn, för barnen kommer en gång att växa upp och sätta ner foten. I mitt fall slutade min mors våldsamheter och utbrott när hennes ständiga örfilar besvarades med en rungande handflata över ansiktet på henne när jag var femton och var större och starkare än henne. Hon blev alldeles ställd och allt ursinne bara rann ur henne. Hon rörde aldrig ett hår mer på mig och sedan flyttade jag hemifrån. Vi har ingen jättekontakt idag. Hon sitter ensam, missbrukar värktabletter och fruktar omvärlden.

Jag får känslan av Björns underdånighet att han använder en coping-taktik för att försöka lugna ner hennes återkommande raseriutbrott. Det konsumeras nog både tabletter, cigaretter och rödvin i det hushållet.

Tragisk detalj i sammanhanget är att den instabila morsan försöker göra en poäng av att hon gör mer för Björn än vad han gör för henne. Ja, naturligtvis. Hon skaffade honom, inte tvärtom. Sätter man barn till världen så har man ett ansvar att vara den vuxne, den som tar hand om och försörjer. Björn bad inte om att födas. Att börja kvitta tjänster med sina barn är ett tecken på en instabil kvinna med skruvade värderingar.

Vi får hoppas att Björn inte råkar på fel kompisar om ett par års tid, kamrater som erbjuder en möjlighet att fly mörkret hemma med löften om knark och tjejer och pengar. Då kan det gå riktigt åt helvete för Björn.
__________________
Senast redigerad av Haverism 2020-12-29 kl. 06:38.
Citera
2020-12-29, 10:03
  #26
Medlem
fbmorres avatar
Antagligen en ensamstående mor som tar ut sina frustrationer på sin pojke.

Björn är förmodligen stor nog att ge tillbaka vid det här laget.
Citera
2020-12-29, 11:55
  #27
Medlem
-boyakka-s avatar
Björns mamma är bitter för att hon inte är säker på vem som är Björns far. Björn påminner henne om de otaliga gånger hon vaknat ensam under vardagsrumsbordet, trosorna runt anklarna med den välbekanta smaken av alkohol, cigaretter och sperma i munnen.

Risken finns att Björn kommer att hamna på löpsedlarna för modersmord i framtiden. Han tränar ju redan bort all empati genom att monotont slakta fiktiva figurer via spel.
Citera
2020-12-29, 13:11
  #28
Avstängd
F.Hansens avatar
https://www.aftonbladet.se/family/a/...r-trotssyndrom

Är det den här familjen som det handlar om?

Om så är fallet är mamman helt utvecklingsstörd. Dvs deskripansen mellan hon som får psykbryt och vad hon säger i artikeln är total. Säkert har han fått men av att leva kring en mytoman.
__________________
Senast redigerad av F.Hansen 2020-12-29 kl. 13:16.
Citera
2020-12-29, 13:40
  #29
Medlem
Nosstocks avatar
Björn bor hos sin far nu och slipper den där psykopaten till "mamma".
__________________
Senast redigerad av Nosstock 2020-12-29 kl. 13:43.
Citera
2020-12-29, 15:14
  #30
Medlem
fbmorres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nosstock
Björn bor hos sin far nu och slipper den där psykopaten till "mamma".

Fint att höra. Finns nog många grabbar där ute som far illa med labila fruntimmer.
Citera
2020-12-29, 15:34
  #31
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av at0m3n
Mamman gjorde inget fel det är Björn som är en rebell mot sina egna och det är egentligen fel. Samhället har skapat små monster som inte bryr sig när man försöker förklara för dom när dom gör fel.
Björn är ju som han är på grund av mamman så din logik är lite bakvänt där, att ansvaret ligger på barnet och inte föräldrarna? Man hör klart och tydligt i videon att mamman inte klarar av att hantera sitt barn, eller "sådana situationer". Total brist på kompetens och självinsikt hos föräldern.
Citera
2020-12-29, 16:06
  #32
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kukkarusellen
Singelmorsa som hatar sitt liv pga sina dåliga val hon gjort, mhm.
Så går det när man inte väljer rätt man utan bara vill knulla och känna på farligt.
Rätt åt henne, synd om björn som får ta emot morsans ångest.

Nja jag tyckte det lät mer som en sådan där kärring som fått lämna villan i Askim/Mölndal pga att i stället karln hennes gjort dom dåliga valen och mer sett till sitt knullande.

Nu tar hon ut insikten av att hon kan gå till soprummet med golfbaggen, att vara förbrukad och behövt flytta till en lägenhet på sin son.

Hur som helst uppenbart att Mamman är i större behov av något ångestdämpande än vad sonen är.

Dock vet vi ju inte vad som föregått detta, men jag har svårt att tänka mig att Björn varit oförskämt arrogant och likgiltig inför mamman det lät inte alls så.
Citera
2020-12-29, 16:08
  #33
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nosstock
Björn bor hos sin far nu och slipper den där psykopaten till "mamma".

Driver pappan eget företag och har gift sig med en yngre och snyggare fru och bor kvar i villan?

Vem la ut filmen på youtube?
Citera
2020-12-29, 18:42
  #34
Medlem
Nosstocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotebro-conny
Driver pappan eget företag och har gift sig med en yngre och snyggare fru och bor kvar i villan?

Vem la ut filmen på youtube?

Jag hoppas det, och det är förståeligt.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback