Citat:
Ursprungligen postat av
xNMRdFdQCbhh
Detta låter vansinnigt!
Man kan alltså inte köpa en nybyggd lägenhet för att komma undan utan måste köpa Villa ?
Gissar att det är hyresrätter som ska vika undan 10%, vilket inte jag ser som helt orimligt. Placerar man alla utslagna i samma gamla nedslitna bostadsområde/hus så får man ett helt dysfunktionellt område som sedan drar ned kringliggande områden och fungera som en liten utpost för laglöshet, kriminalitet, drogmissbruk och liknande. Socialgrupp 3 är även förtidspensionärer, fattigpensionärer, långtidssjukskrivna och liknande.
Även i villaområden tycker de om att placera HVB-hem och liknande, just för att få funktionalitet på kringområdet vilket man inte får i ett område där det inte bor några
normala människor. Så segregering blir svårt oavsett.
Enda gången jag kan se det positivt att koncentrera problematik-individer på samma område är vid liknande verksamhet som de tidigare stora sjukhusområdena, där de antingen ges korridorrum eller egna lägenheter, med aktiviteter och arbeten på området, utbildning, vård och mer eller mindre slutet så att in och utflödet från området kontrolleras. Annars får man enbart mer kaos och växande problematik av liknande samgrupperingar.