Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-12-18, 11:23
  #1
Medlem
Citat:
Två personbilar kolliderade på fredagsförmiddagen i Sörberge norr om Timrå.

Olyckan skedde på Egnahemsvägen i Sörberge, som är en 50-sträcka.

– Det är tre personer inblandade och det rör sig om en frontalkollision. Vi fick klippa loss en av de inblandade och alla tre är förda till sjukhus med ambulans, säger Fredrik Lindqvist inre befäl vid Räddningstjänsten Medelpad.

Skadeläget för de drabbade är oklart.

Vägen stängdes av under räddnings och bärgningsarbetet.

På bilden ligger en av bilarna diket. Kan knappast ha gått 50 iallafall.

https://docdro.id/1RJQdkn
__________________
Senast redigerad av Budare123 2020-12-18 kl. 11:26.
Citera
2020-12-18, 11:50
  #2
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Budare123
På bilden ligger en av bilarna diket. Kan knappast ha gått 50 iallafall.

https://docdro.id/1RJQdkn

Frontalkollision utan några skador i fronten?

Speciellt.
Citera
2020-12-18, 11:58
  #3
Moderator
Elrosss avatar
För att vara en frontalkrock ser inte bilen så till tryckt ut i fören. Här är en artikel om händelsen med lite skarpare bild.

https://sverigesradio.se/artikel/7629790

I denna artikel står det ingenting om att någon suttit fast. Kör de säkert uttag då man klipper taket eller kan benen klämts fast? Med tanke på hur bilen ser ut skulle jag gissa på att de klipper taket för att lättare få ut personen. Ambulanspersonen ser inte speciellt stressad ut så antar att vitalparametrarna är rätt lugna.

Kollade på googlemaps och vägen verkar lite småslingrig, inga skarpa kurvor direkt men lite mindre väg och lite kurvor med skog på båda sidorna. Kollar man vädret på nätet så någon + grad samt snö och is på vägen kan göra det väldigt halt. Oklart om det är den andra bilen som står framför ambulansen men den ser inte allt för smälld ut heller.
Citera
2020-12-21, 07:18
  #4
Medlem
Nån som vet namn på inblandade i olyckan? Läste i ST att ena föraren misstänktes för rattfylla.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback