Citat:
Ursprungligen postat av
oggson
Känns viktigt nu att vi får en allmänt höjd åkfart på Hanna bekräftad. Vill inte se att det svänger över för mycket till fördel för de normalt mest åkstarka Eckhoff, Olsbu och Herrmann. Får väl ha som mål att ingen ska kunna åka in en bom på Hanna, utan ska hon få stryk ska andra ha skjutit lika eller bättre.
Låter väl som en rimlig målbild. På sitt allra bästa kanske man kan acceptera om Eckhoff eller Herrmann tar halvminuten i en sprint, men det får vara undantaget. Sen skjuter Hanna snabbare och kan vinna ändå vid 0 om dessa bommar. Jag tycker Hanna verkar ha tuffat till sig i utgångsfarten och inte förlitar sig lika mycket bara på att bara försöka få med sig resultat genom skytte och spurtvarv. Även om det inte var så i Kontiolahti ser jag fortfarande sprinten som en av Hannas sämre distanser, men nyckeln till totalcupen är nog ändå att åka bra i sprint när det är efterföljande jaktstart.
Av just nu aktiva har det varit Herrmann-Eckhoff etta-tvåa tre säsonger i rad. Men i Kontiolahti var Olsbu snabbast. Likväl som man ställer frågan om Hanna, kan man nog ställa frågan om mästerskapsåkaren Olsbu kommer klara av att hålla den höga nivån i spåret då hon ännu inte har varit topp-3 i karriären varken i åkning eller totalcup. Men före säsongen hade jag nog ändå satt Olsbu som ett större hot i totalen än Eckhoff. Vann inte Eckhoff totalen ifjol med den segerparaden förstår jag inte hur det ska gå till för henne. Hon kommer aldrig sudda bort att hon i vissa tävlingar skjuter bort sig fullständigt.