Citat:
Ursprungligen postat av
Orfilad
Kommer möjligt stämplas med autism och ADHD/bipolär sjukdom i pannan framöver och jag undrar då om detta ger mig skydd från att slippa gå ut i arbetslivet som bara tynger mitt sköra psyke? Är väldigt sårbar känslomässigt och kan knappt hantera stress nämligen.
Har noll koll på hur detta fungerar i Sverige men jag har svårt att se att jag någonsin kommer kunna ta mig an ett arbete utan att må dåligt psykiskt. Därav undrar jag lite hur det fungerar med diagnoser och sjukersättning samt vad man kan vara berättigad till efter att utredningen är fullbordad?
Varma hälsningar,
Orfilad
Själva diagnoserna ger dig inte automatiskt rätt till sjukersättning, det är hur du mår och din arbetsförmåga som bedöms. Först bedömer vården ditt mående, sen Försäkringskassan. Får du sjukersättning granskar fk dig vart tredje år.
Tänk på att det ofta leder till sämre hälsa om du inte har nåt att göra på dagarna. Ett anpassat jobb eller någon form av sysselsättning kan vara bra.
Får du en autismdiagnos så läs på om LSS.
Tror att det jag skrev stämmer men kolla upp allt själv också.