Citat:
Ursprungligen postat av
Faustik-Funk
Girauds mor blev tillsammans med en mexikansk man vilket resulterade i att Giraud spenderade nio månader i Mexiko. Mycket av den tiden vandrade han i den mexikanska öknen, vilket enligt honom själv väckte hans känsla för himmel, horisont och öken - och balansen däremellan.
Jag är helt säker på att jag har läst intervjuer med honom där han också nämner meskalin eller mexikanska svampar under den här tiden i Mexikos öken - men jag hittar inte den källan just nu. Jag återkommer om jag gör det (apropå den andra tråden i det här delforumet som tar upp konstnärer och droganvändning).
Tror det nämns i någon av Cobolts svenska utgåvor, och hur svampkonsumtionen kan ha bidragit till färgsensationerna och -experimenten i
Blueberry liksom till den hallucinatoriska stämningen i Mœbius verk. Giraud verkar ju ha varit en tidstypisk konstnärsromantiker som idealiserade drömmen, visionen, schamanismen och "naturfolken" på bekostnad av den imperialistiska västerländska civilisationen, och dessa drag som väl fanns redan hos Charlier tilltog efter dennes bortgång. Men för det här märkliga berättandet där huvudpersonerna växelvis befinner sig på olika sidor av det stup de försöker passera räcker nog inte ens svamp som förklaring. Antingen gick han på tyngre droger eller så struntade han i all logik bara för glädjen att få teckna.