Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2020-12-07, 01:21
  #25
Medlem
BAB7s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nordiad
Nu jämför du EQC med Zoe, det var ju Audi som jämförelsen skulle avse!
Visserligen skulle inte priset medtagas i bedömningen, men var ju precis vad som du nu gjorde. EQC är klart billigare än E-tron, grundpriset omfattar mer i EQC också.
Hunnit tillskansa dig någon egen erfarenhet av de två bilmodeller som frågan gällde?

Nej, jag har ingen egen erfarenhet av vare sig e-tron eller eqc, utan mina åsikter baseras på mina kunskaper om bilar, elbilar och erfarenheten kring att ha kört elbil nu i 13.000 mil under 2½ års tid.
Samt vad jag läst i motorpressen, och där har e-tron vunnit alla tester mot eqc, iaf de tester som jag har läst!
Citera
2020-12-07, 01:27
  #26
Medlem
Men inte hittat något som direkt motiverar att utse Audin till en bättre bil förutom en del tyckande från diverse journalister.

Har kört båda tillräckligt för att kunna bilda mig en egen uppfattning, tillstår dock att det har varit avsevärt längre körsträcka med EQC eftersom en dylik finns i garaget här.
Citera
2020-12-07, 16:15
  #27
Medlem
Audi E-Tron!
Citera
2020-12-21, 12:46
  #28
Medlem
Lånade EQCn över helgen. Jättehärlig bil!
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback