Citat:
Ursprungligen postat av
Payback66
Värdelös klimatfilm, hatar komedier.
Hur fan kan ni tycka den här skiten är bra?...
” Man behöver inte vara överdrivet skarp för att se parallellerna mellan alternativmediernas hantering av Kate och exempelvis Greta Thunberg, och inte heller i övrigt är satiren i ”Don't look up” särskilt subtil. För kometen är förstås stand-in för klimatkrisen, Meryl Streeps president är en Trumpfigur, nyhetsprogrammet är mallat på Fox News, vi vanliga människor är de faktaresistenta nollorna som sitter och tuggar i oss dokusåpor och kändisskilsmässor, och så vidare och så vidare.”
https://www.svd.se/sloseri-pa-kul-id...msig-apokalyps
Exakt, billig komedi vars enda skämt som drogs gång på gång var "
människan är dum i huvudet som inte lyssnar på vetenskapsmännen! haha!". Visst, en, kanske tom två gånger, var det roligt. Men jösses, en komedi kan inte endast bygga på samtida uber-specifika ideologiska paralleller hela tiden.
Otroligt provocerande också hur filmen "tar för givet" att det är USA och endast USA som ska fixa biffen. Kina, Ryssland och Europa hade såklart tagit kommandot om USA bara satt lugnt i båten like f-ing idiots.