Citat:
Ursprungligen postat av
DViking
Hur är varuutbudet i Norge? I Sverige känns det som det de senaste 10 åren exploderat totalt med 70 olika chipspåsar, 17 schampon och kött i alla dess former. Sen finns det även numera en uppsjö av specialbutiker (Stockholm). Har en fördom om att Norge idag är lite som Sverige 1985 med typ blåvitt-Coop eller Findus som urval, men har inte varit där sen ungefär det året så det kan ju vara helt fel såklart
Finns det någon matbutik online som man kan kika i?
Utbudet varierar. Där jag varit så har det varit sämst på den jag kallar Oslofjordes västra strand. Man kan säga från Oslo ned till Tønsberg, typ. Varukjedjan "Meny" har dock ett bredare sortiment, men ligger gärna högre i pris, generellt. Men inte alltid och på allt. Meny är också ensamma om att ha bemannad chark- och fiskdisk.
På i stort sett alla andra ställe i Norge jag har varit på så har utbudet i butikerna varit betydligt bättre.
Hur det är med varuutbudet inne i centrala Oslo vet jag inte, har inte handlat livsmedel där. Jag undviker Olso rent generellt.
Hur det är på andra hål i Norge där jag inte har varit (Stavanger, Trondheim, hela sørlandet och norra delen) vet jag inte.
Intrycket är att här strax söder om Oslo så är det väldigt mycket fokus på pris. Inte på utbud eller kvalitet.
Meny är undantaget och mitt intryck är att den kjedjan går ganska bra.
Annars är det också en väldig överetablering av livsmedelsbutiker. Detta bidrar förståss till att priserna hålls uppe.