Citat:
Ursprungligen postat av
carlydeveloper
Jag tror ändå, eller jag hoppas iaf att det är av anledningen att det är betydligt fler än som spelar schack.
Men jag förstår ändå inte varför det finns fler män på extremskalan av genier, vad är det som hämmar kvinnor att nå den där absoluta briljansen som vissa män uppnår.
Jag tänker mig Isaac Newton, Beethoven, Mozart, Einstein, Nils Bohr, Magnus Carlsen, Andrew Wiles osv
Vad gäller människor som på något sätt måste offra något för att bli geni, tror jag det kan drabba kvinnor likaså. Som de genier som är rätt gravt autistiska. Det finns rätt många i andra länder autistiska kvinnliga konstnärer som kommer gå till historien.
Dessutom nämner du Mozart, han hade ju faktiskt en syster som också var geni på piano. De hade förmodligen samma defekt. Det var bara det att på den tiden fick inte kvinnor komponera.
En sådan som Mozart får man nog inse är så annorlunda genetiskt att det inte ens finns en på miljonen, då inser man att i just detta fall så finns det för få för att man ska kunna veta om det finns lika många genialiska kvinnor. En sådan avvikelse är så långt från normen att just där har manligt och kvinnligt ingen betydelse.
Mozart var tydligen gravt socialt störd. Och hade aldrig klarat sig om inte han haft en kvinna vid sin sida. Trots det gick det åt helvete för honom och han dog ung. Det hade varit intressant att höra Nannerls musik. Men det får vi aldrig, eftersom könsrollerna var så strikta. Det är lite synd.
Vad gäller galopp t ex ser vi fler och fler kvinnor. Därför att de är naturligt små och behöver inte banta ihjäl sig.