Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Först hänger det på att få tingsmeriting, och där går det helt och hållet på betyg - vilket jag tycker är bra och rättvist. Så så långt kommer man i alla fall om man är flitig och ambitiös och tillräckligt intelligent. Därefter ligger hela juristvärlden i princip öppen, men här kommer personligheten in. De som tjänar bra som jurister och blir kända - vare sig det är som åklagare, domare eller advokater - är de som har mycket självförtroende och är rappa i käften. Man måste kunna vara övertygande, måste kunna "ta" olika typer av juridiska motparter.
På tidigt 1980-tal examninerades det mellan 500 o 600 jur kander. Idag tar minst 1,200 examen varje år.
Sen finns ett antal kvasijuristutbildningar - linköping umeå känner jag till - på vilka du aldrig kan bli
advokat domare eller kronofogde. Vet dock en kvinna som gått ut programmet i linköping o som jobbar 100% med hyresfrågor o är duktig på detta - jobbat många år - men det gäller att komma in jobbsystemet o det har hon lyckats med.
Som det ser ut verkar det finnas 10% tingsnotarieplatser till de som examinerats med riktig examen.
Relativt sett var det många många fler på 1980 talet o på 1950-talet fick alla examinerade som ville en tingsnotarietjänst.
O på studie- eller hemorten lyckas väldigt få bli tingsnotarie.