Citat:
Ursprungligen postat av
maratonmaniker
Ja det går ju att fejka MEN ngn gång borde det kunna dyka upp en bild tagen av en random person på en enslig byväg med en vanlig mobilkamera. En enkel snubbe som går hem och lägger upp den på YT *typ*. Inget fusk, öppet och ärligt. BORDE kunna hända.
Jo men om man läser många fall där folk tror sig ha sett en flygande farkost eller något annat flygande föremål så vittnar många om hur otroligt snabba dessa objekt är, det kanske inte alltid är så lätt då att ta en bra bild.
Det finns dock fall där det är mycket märkligt att inga bra bilder eller videos existerar.
Ett exempel är the Phoenix lights som ska ha setts av väldigt många olika människor där ljusen dessutom kunde ses under en lång tid.
Det här var visserligen 1997, en tid innan alla hade kameror i sina fickor men då det handlar om så många vittnen över en så stor yta och då det ändå pågick under en bra stund så är det väldigt märkligt att inte någon hade, eller kunde hämta en kamera för att dokumetera det hela.