Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2020-11-02, 12:46
  #25
Medlem
UndeadNinjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SittFint
Ja, det har de.

https://www.expressen.se/kvallsposte...or-inte-hemma/


Men det var inte nutida saker jag pratade om här. Ofta när man klagar på att SD grundades av nazister så brukar man hela tiden få höra om just det rasbiologiska institutet och samarbetet med nazisterna. Missförstå mig inte. Jag gillar inte S alls, men dessa två är inte jämförbara alls. Dels för att S faktiskt har tagit avstånd från det, till skillnad från Jimmie som faktiskt än idag sitter och säger att han inte såg något märkligt när han gick med. Och dels för att det är så stor skillnad i hur lång tid som förflutit. Är det rimligt att hålla svenska kyrkan ansvarig för korstågen? Någonstans blir det bara löjligt.

Järnrörsskandalen tycker jag är rätt anmärkningsvärd. Hur fan kunde Ekeroth få stanna efter den? Skulle du kunna tänka dig att Tobias Billström eller Magdalena Andersson hade kunnat stanna efter något sådant? Inte en suck. Ärligt talat har jag svårt att tänka mig att situationen ens skulle kunna uppkomma med företrädare från partitoppen i något annat riksdagsparti. Man kan absolut kritisera Löfven för hans flathet i ovanstående exempel med SSU i Malmö, men jämför det med när Jimmie säger något i stil med att "Ekeroth har inte gett uttryck för den typen av värderingar som Westling och Almqvist gjort" om varför inte Ekeroth blev utesluten.

Det jag har emot SD är inte främst främlingsfientligheten, för som du säger så existerar den även i många andra partier. Det som skrämmer mig med dem är snarare det auktoritära toppstyret.

Men saken är den att majoriteten av (karriär)politikerna, från alla partier är avskum och patrask.

Sd är inte lika etablerade som dom andra partierna vilket har gjort att personer från Sd inte är lika slipade och duktiga på att hålla en fasad utåt.

Så, du har järnrörsskandalen vilket är ett mycket ytligt exempel på vad klumpiga politiker, som inte är födda in i bedrägeriet kan ta sig till i affekt.

Vid sidan av det så har du extremt korrupta politiker men som jobbar lite i skuggan, eller som faktiskt torskar men så glöms det bort snabbt ändå.

Du har Filippa Reinfeldt som med bla strumpaffären stått för en korruption som kostat skattebetalarna massor, det finns otaligt många liknande exempel.

Du har politiker som varit inblandade i kriminalitet och du har politiker som helt sålt ut Sverige och det svenska folket.

Det finns politiker som åkt dit för sexköp och för brott av sexuell karaktär med minderåriga inblandade.

Det handlar om en elit som gör sånt som eliter gör men ingenting av allt det är ens i närheten av att vara lika illa som järnrörsskandalen eller att personer som tidigare varit inblandade i bss och liknande senare var med att starta Sd, för sådana som dig.

Angående sossarnas vs Sds historia, vart drar man gränsen då för när det inte längre spelar någon roll det där med Sds historia, precis som inte längre S historia spelar någon roll?
Citera
2020-11-02, 12:49
  #26
Medlem
Nej, absolut inte om man tar sig tid att läsa på vilket få vänsterextrema gör. De har sällan ens läst V/MP/F!'s agendor heller.

Samt det man kritiserat, migrationspolitiken, har man nu kopierat men inte exekverat.

Vänstern är sådan idioti att de långsamt tar död på sig själv men de har inte kapacitet att se det själv.

De är lika hårt ideologiskt styrda som islamister. Alla vänsterextrema som hade fötts i Syrien hade blivit islamister.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback