Citat:
Ursprungligen postat av
Klas-Vegas
Ted Bundy diagnosticerades som "infantil psykopati" (så hette diagnosen autism in på 70-talet) och diagnosen är korrekt ställd. Jag har läst allt som finns dokumenterat. Han klockar in på allt vi vet om autism idag.
Det är ett problem att folk idag läser att Ted Bundy hade "psykopati" utan att förstå att "infantil psykopati" var det som vi idag kallar autism och låg som en undergrupp under den då större gruppen psykopati. Autism dök på den tiden endast upp som riktigt grava fall inom framför allt rättspsykiatri.
Många med autism älskar att befinna sig i sociala sammanhang. De betalar bara ett väldigt högt pris efteråt med utmattning osv.
Jag har ingen lust att diskutera autism. Detta är en homosextråd. Jag skriver ju själv att vi vet inte men mycket pekar mot att autism (asexualitet) kan vara en av bovarna.
Ted Bundy var utan tvekan psykopat. Inget i hans beteende vetter mot autism. Ingen seriös beteendevetare av något slag har mig veterligen diagnostiserat honom som autist. "Infantil psykopati" har ingenting med Ted Bundy att göra.
Aspberger kallade tydligen autism för det i ett skede, och betraktade det som en undergrupp till psykopati, men ingen håller med om den klassificeringen idag, det är därför begreppen inte längre sammankopplas. Men det oaktat har ingen kallat Bundy för infantil psykopat vad jag vet - har du en källa? Hans personlighetsstörning var alltid uppenbart av en helt annan art, vilket man kan se i allt som dokumenterats kring hans beteende.
Du får prata om vad du vill här men påstår du saker som inte stämmer tänker jag förbehålla mig rätten att korrigera.