Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-10-23, 06:16
  #205
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av innocentblue
Men lilla gubbsingen så farligt är det väl inte?

Patetiskt att du börjar använda härskarteknik.
Citera
2020-10-23, 07:36
  #206
Medlem
Pungterings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B-a-c-k-f-l-a-s-h
Patetiskt att du börjar använda härskarteknik.

Jag tyckte det var fyndigt....

Och killgissa är inte nedvärderande.

Det visar ju på mannens initiativförmåga, förmåga att knyta samman kunskaper från helt särskilda områden och på stående fot få fram en sannolik uppskattning av verkligheten.

Det är ju en hyllning till mannens förmågor.
Citera
2020-10-23, 10:40
  #207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hardusettminapa
https://sv.wikipedia.org/wiki/Den_manliga_blicken

""Den manliga blicken" (ursprungligen "the Male gaze") är ett begrepp myntat 1975 i essän "Visual Pleasure and Narrative Cinema" av den brittiske filmteoretikern Laura Mulvey främst verksam inom feministisk filmteori.

Begreppet syftar på det sätt skapandet av visuell konst struktureras kring manliga tittare. Det beskriver tendensen att i visuell kultur visa världen och kvinnor från ett maskulint synsätt och på mäns villkor och med manliga attityder."

Så en kvinna har beskrivit hur den "manliga blicken" är? Har hon intervjuat män om detta? Finns förmodligen lika många olika sorters "manliga blickar" som det finns män....
Citera
2020-10-23, 11:14
  #208
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pungtering
Jag tyckte det var fyndigt....

Och killgissa är inte nedvärderande.

Det visar ju på mannens initiativförmåga, förmåga att knyta samman kunskaper från helt särskilda områden och på stående fot få fram en sannolik uppskattning av verkligheten.

Det är ju en hyllning till mannens förmågor.

Häftigt! Jag ansåg först att ordet "killgissa" hade en viss förlöjligande ton. Men när jag läste ditt inlägg fick jag en helt annan syn på begreppet. Det låter ju riktigt snyggt egentligen, om man väljer att lägga din värdering i ordet. detta var en häftig upplevelse för mig, så tack Pungtering för det!
Citera
2020-10-23, 14:29
  #209
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wrykyn
Det är för mig av någon paradoxal anledning ännu lättare att uttala mina tankar i verkligheten än att skriva dem anonymt på ett forum. Däremot känner jag inget stort behov av att bruka ord som "killgissa" eller hitta på någon kvinnlig motsvarighet. Istället för att drämma en stämpel i pannan på någon, föredrar jag att påpeka vad de sysslar med och diskutera det något djupare. Finns det inget utrymme för djupare diskussion, är jag gärna utan helt och hållet och söker mig till andra breddgrader och våglängder, som är mig mer givande.

Citat:
Ursprungligen postat av innocentblue
Jag använder både killgissa och tjejgissa, menar du att du använder de förminskande epiteten,, som föreslås i tråden, IRL och tycker de tär lätt? Jag tycker du gör det mer akademiskt än det är när tjejer och killar snackar med varandra IRL.

Du fetade alltså meningen innan jag svarar på din fråga. Läser du hela citatet ser du att jag inte använder dessa förminskande epitet, (och inte heller de härskartekniker som du (ironiskt kanhända) tar i bruk senare här i tråden).

Vad menar du är det akademiska i mitt resonemang? Intellektualiserar jag det för mycket? Om du med detta menar att folk inte nödvändigtvis har en medveten, uttänkt agenda bakom varje ord de använder, så håller jag med. Men det förtar inte sanningshalten i dylika resonemang.

Och vi är väl till syvende och sist här för att diskutera saker och inte för att ogenomtänkt impulsprata litet killar och tjejer emellan?
Citera
2020-10-23, 17:03
  #210
Medlem
Kleops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av innocentblue
Antog du att jag inte var ute efter? Antog du vad jag var ute efter innan jag skrev något? Tempus.

Men ja jag är inte så allvarlig. TS är en fånig diskussion, vi tjejer och killar klarar oss bra IRL utan dessa "problematiseringar".
Det är din åsikt. Hur många som säger sig hålla med den IRL tror du faktiskt gör det?
__________________
Senast redigerad av Kleop 2020-10-23 kl. 17:06.
Citera
2020-10-23, 19:47
  #211
Medlem
dentages avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yeo
Har märkt att en massa mindre begåvade människor på flashback, vanligtvis män, helt okritiskt har börjat använda uttrycket killgissa, som en samling nyttiga idioter för feminister.
Finns många ord idag som skaver även för mig, och killgissa är ett av dessa ord. Och då är jag redan feminist själv, men använder aldrig detta ord, i något sammanhang alls.
Citera
2020-11-01, 06:28
  #212
Medlem
MrLevaLivets avatar
Ja, det ordet smög in för en tid sedan i språket, och kan inte minnas att jag någonsin hört det sägas "live" av någon snubbe. Jag tror du är någonting på spåret här. Antar att det startades via feministiska sociala medier, plockades in via "mansplaining", mycket av dessa idéer och uttryck importeras från USA. Behövs snart en ny ordbok för allt de hittar på. Smart taktik får man ändå säga, hitta på nya ord som man har trimmat in perfekt för sitt budskap, och börjar sedan pumpa ut dessa via masskommunikationskanalerna.
Citera
2020-11-01, 10:00
  #213
Medlem
I don't cares avatar
Killgissa och hen mm. Är ord skapta att öka på hatet mellan män och kvinnor.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback