Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-10-24, 14:05
  #805
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Vad har du att säga om Trumps deklaration?
Hur kom den ut i media utan Trumps tillåtelse?
Vem var det som kom med den nyheten?


Tycker du alltså att det är dåligt att de med makt granskas? Det är medias uppgift. Trump var den förste presidenten som hemlighöll sina skatter, sen grävdes de fram och visade att Trump betalar mindre skatt än en kolgruvearbetare i West Virginia och att han betalar mer skatt till Kina än till USA.
Citera
2020-10-24, 14:14
  #806
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Tycker du alltså att det är dåligt att de med makt granskas? Det är medias uppgift. Trump var den förste presidenten som hemlighöll sina skatter, sen grävdes de fram och visade att Trump betalar mindre skatt än en kolgruvearbetare i West Virginia och att han betalar mer skatt till Kina än till USA.

Förlåt men du saknar helt trovärdighet sedan du skrev något i stil med "Jag ville inte oroa er men det här är riktigt illa" när Covid bröt ut och det visade sig like harmlöst som en influensa

Tur vi har dig och ondahamstern som kan försvara etablisemanget medan era fruar blir knullade av de ensamkommande "barn" ni har tagit emot i era fina hem

Biden är korrupt. Punkt slut. Massmedia är korrupt punkt jävla slut. Fattar du inte detta är du i bästa fall bara korkad och i värsta fall medskyldig till förtryck.
Citera
2020-10-24, 14:17
  #807
Medlem
www3s avatar
GNEWS: The Loan Agreement signed by Hunter Biden to get finance for the 10% equity interest in Bohai Harvest RST

Citat:
This Loan Agreement (this “Agreement”) is made on July 10, 2017 by and among Mr. Xiangsheng Li (a HK resident with HK ID No. P*******, the “Lender”) on the one hand, and Mr. Robert Hunter Biden (a USA resident with passport No. ********,”Mr. Biden”), Mr. Eric D. Schwerin (a USA resident with passport No. ********,”Mr. Schwerin”), and Skancateles, LLC (a limited liability company registered under the laws of the District of Columbia, USA, “Skaneateles”, together with Mr. Biden and Mr. Schwerin collectively referred to as the “Borrowers” and individually as a “Borrower”) on the other hand.
Citera
2020-10-24, 14:20
  #808
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DjPutte
Öhh FEL New York Times var det som släppte den först efter att dem skrivit en artikel om det, Efter det kom övriga media bolag in så kom inte släpandes med en lögn innan du kollat den!

Om det var Cnn eller Nyt spelar liksom ingen roll. Uppgifterna kom inte den lagliga vägen.
Citera
2020-10-24, 14:24
  #809
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Tycker du alltså att det är dåligt att de med makt granskas? Det är medias uppgift. Trump var den förste presidenten som hemlighöll sina skatter, sen grävdes de fram och visade att Trump betalar mindre skatt än en kolgruvearbetare i West Virginia och att han betalar mer skatt till Kina än till USA.

Klart som fan att det är medias uppgift att granska makthavarna. Därför gör det censuren med Bidens email ännu mer alvarligt.

Vad är olagligt i Trumps deklaration?
Är det inte bättre att betala skatt i Kina än att få mutor från kommunistpartiet direkt?
Citera
2020-10-24, 16:12
  #810
Medlem
Harrfenas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skogshuggar3n
Sluta spela öppensinnad sanningssökare och läs mellan raderna istället. Illegal spaning mot Trumps valkampanj, påverkanskampanj om påhittad rysk påverkanskampanj inkl. Muellerutredningen där de kastade en bunt meningsmotståndare i finkan, impeachment på grund av ett jävla telefonsamtal som dessutom var befogat, och nu betalningar rakt ner i fickan från utländska intressen.

Dessutom yrkespolitiker ut i fingerspetsarna, dvs. in it for the personal gain. Det gäller visserligen både demokrater och republikaner. Den rödhåriga profeten däremot gör ju det här för Amerikas skull.....!



Nu finns det ju indicier om att vissa maktelement är djupt insyltade i pedofil verksamhet och Bill var frekvent besökare på Epsteins paradisö och har även anklagats för våldtäkter på senare tid - så lägg ner den raljanta tonen.



De vägrar åtminstone att nyansera allvaret av situationen eftersom det skulle reducera tyngden på slagträdet som de riktar mot Trump.

"Läsa mellan raderna"?
"Sluta spela öppensinnad sanningssökare"?

Du är obegriplig, jag söker alltid sanningen, och att de skulle vara något fel?

Du och jag är arbetskolleger, men jag har undvikit att få ett vindfälle i skallen.

Jag har inte sett några Demokrater häktats i de fall du hänvisar till.

Du verkar något bias, och ser inte alls några Republikaner med smuts under naglarna.
Det verkar inte finnas någon Republikan som ljuger....

Nu.... Har du några bevis?
Jag vill bara veta... Inte gissa.
Citera
2020-10-24, 16:13
  #811
Medlem
Harrfenas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
Jag är inte förvånad, men har du en källa eller två?

Du får söka efter den helt säkra källan, Qannon
Citera
2020-10-24, 16:16
  #812
Medlem
Harrfenas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skogshuggar3n
Nej. Och jag ska inte uttala mig om FBIs arbete mer. Det var blott en teori. Det är förstås möjligt att de inte kan eller vill bekräfta uppgifternas trovärdighet.



Jag kände inte till att demokraterna låg bakom covidpandemin. Men nu vet jag, tack.



Jag känner nog bara till gripanden i samband med Mueller-utredningen. Men det är hög tid att även huvuden från demsen börjar rulla.


Är det det du är ute efter, Demser...?

Inte sanningar, utan bara att det är "Demser"

det är som att prata med en som redan bestämt sig för endast en sak...
Citera
2020-10-24, 16:16
  #813
Medlem
Slottsherres avatar
Inte orkat följa med på sistone. Har det utlovade bomben smullit än?
Citera
2020-10-24, 16:20
  #814
Medlem
Harrfenas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slottsherre
Inte orkat följa med på sistone. Har det utlovade bomben smullit än?

Kanske, ingen har hört smällen dock.
Enligt några skribrenter borde det hänt iaf.

Vi får helt enkelt vänta in att sanningen skall träda in,,,

"sanningen är en sällsynt gäst"

Jag hörde om en A-traktor i Avesta som misstände. Det var tydligen en rejäl smäll.
__________________
Senast redigerad av Harrfena 2020-10-24 kl. 16:31.
Citera
2020-10-24, 17:26
  #815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DjPutte
Liten fråga nu va..
Har du inga bättre källor än FOX??
Känns inte trovärdigt då dem springer Trumps ärenden!
Som sagt vi har en DATOR och två av Hunters affärskompanjoner som personligen VITTNAR om att detta är sant.

Dessutom är en tredje person som finns med i mejlkonversationerna nu på väg att träda fram och bekräfta sin roll och Joe Bidens inblandning.

Nu vill alla komma fram som har haft någon som helst kontakt med dessa för att rädda sina anseenden. Allteftersom härvan nystas upp dyker det upp fler och fler inblandead, senatorer (Demokratiska) som varit inblandade i detta. Soppan ÄR STOR, och kokar över mer och mer. Fler kommer träda fram. Vi har bara sett början.

Bobulinski, tex, vittnar ju och säger att det ÄR hans email som kommit fram och att det var han som "satte ihop" affären och att Joe Biden var mycket väl medveten om affären och även fick andel i affären. Då ska vi också komma ihåg att detta är smutsiga pengar, från kommunistpartiet i Kina, pengar som stulits från Kinesiska folket och som "tvättas" på detta sätt och kommer in till väst. Samtidigt som det fungerar som Muta till högt uppsatta politiker (Vice presidenten) i Vita Huset, av Kinesiska kommunistpartiet.

Det jag funderar över är hur man som en fri tänkande människa kan låta sig luras som du och flera andra här. Vi ska komma ihåg att detta träsk är djupt, dom allra flesta "main stream media" är djupt inrotade i den "sfär" av människor som skott sig på det här sättet.

Dom är rädda om sitt eget skinn och försöker lägga "locket på". Men det går inte, nu är det ute och har fått så pass stor genomslagskraft att det inte går att tysta ner.
Citera
2020-10-24, 17:59
  #816
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DjPutte
Snälla någon de bolagen som inte sänder dessa uppgifter och inte likt OANN - Breitbart + FOX som sänder ut är pga det är inte säkerställt tillfullo vem och vad och hur dessa saker kommit till media, Sedan så tycker du det är fel ok men de andra bolagen dem är fortf Pro Trump och icke kritiskt granskande till mtrl de släpper igenom!
Sen när har media inte sänt en sån här nyhet som dessutom går att bekräfta med emails och vittnen?

Nej, det ligger en hund begraven här. Den hunden kommer grävas upp. Misstänker starkt att det så småningom när detta blivit mer bekräftat, att fler och fler journalister kommer träda fram och förklara hur dom blivit belagda med munkavel på dom här nyhetssiterna. Precis som Facebook anställda just nu börjar protestera mot denna censur dom blivit belagda att utöva och som det inte finns några belägg för.

Varenda fritt tänkande människa borde reagera starkt mot vad som pågår nu. Detta är rena rama kommunistfasonerna. Men det är väl dit ni vill, så varsågod håll ni handen med kommunist Kina så får vi se hur bra det går sen.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback