Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-10-16, 09:16
  #1
Medlem
Sqeptisks avatar
Nu skall det uppenbarligen masseras ordentligt inför Bill Gates med fleras introduktion av ett vaccin mot "det ökända viruset från Wuhan". Ingen kritik accepteras!

https://pcforalla.idg.se/2.1054/1.74...ineringslogner

Som murbräcka för sin censur används de mest stolliga påståendena typ "orsaka sterilitet eller användas för att spruta in mikrochip i människor". Men naturligtvis kommer även inlägg om risk för narkolepsi och eventuell nedsättning av immunförsvaret orsakad av övervaccinering att tas ner.

Yttrandefrihet är nog bra, men inte när globalisternas produkter kommer i skottgluggen.
Citera
2020-10-16, 10:09
  #2
Medlem
Cannibalizations avatar
Istället för censur så borde man bemöta teorier eller rena lögner med fakta.

Att censurera signalerar istället att man har något att dölja, inte kan bemöta kritik, eller helt enkelt ljuger.
Citera
2020-10-16, 11:29
  #3
Medlem
Plattformen är dessvärre designad för att generera klicks baserat på ens tidigare intressen. Det innebär att man kan klicka sig in i en bubbla. Så det lättaste för dem är att censurera rena felaktigheter, men det är egentligen fel tycker jag. De borde isåfall - där det finns kontroverser automatiskt länka till motsatt åsikt eller anpassa algoritmen så att man inte bara ser en sida av kontroversen, egentligen oavsett vilken sida man står på. Tänk om flashback bara hade visat de inläggen där alla har samma åsikt. Det är så det funkar nu.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback