Citat:
Ursprungligen postat av
9204moki
Finns det inga läkemedel som förbättrar miljön i magen/tarmarna? Det är ju vanligt att man får något laxerande i samband med smärtstillande, morfin osv. Borde de inte kunna skriva ut något liknande? Har dålig erfarenhet av vårdappar, men de kanske skulle kunna skriva ut nått.
Du upplevde visst obehag vid insättningen av voxra också, har du fått någon benzo att ta vid behov eller funkade det utan?
Ja det gjorde jag, starka självmordstankar, snurrig, panik. Men ville ge det en chans då jag inte kan fortsätta må som jag gjorde innan. Har sagt till om detta till min kontaktperson flera gånger som vidarebefordrar det till min läkare men ingenting händer. Får riktig jäkla panik av allt.
Vill som sagt inte sluta med den då den dragit mig upp ur det exrremt svarta hålet, men palla att ha det såhär. Får liksom välja vilka dagar som får vara nr 2 och spendera hela dagen på toa av laxermedel som gör djävulskt ont.
Jo jag har Oxascand, får dock bara ta två i veckan för att de är såååå beroendeframkallande. Har ingen missbruksproblematik.