Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 8
  • 9
2021-09-21, 17:09
  #97
Medlem
Scholdpaddas avatar
Jag personligen identifierar och känner mig som svensk, dock är mina föräldrar från Balkan ursprungligen. Jag tycker att infödda svenskar är artiga, snälla och ganska trevliga i överlag.

Det du TS skriver stämmer på vissa med invandrarbakgrund men inte alla. En del invandrare är mer macho och har anamat de traditionella destruktiva maskulinitetsnormer, men inte alla givetvis.
Dessa individer är oftast dysfunktionella och mår allmänt dåligt och måste ständigt hävda sig eftersom de lider av mindrevärdeskomplex. Annars tror jag de flesta människor försöker göra rätt för sig och bli delaktiga i samhället, det är mänskligt och sunt.
Citera
2021-09-21, 17:17
  #98
Medlem
Scholdpaddas avatar
Svenskar är troligen världens trevligaste , snällaste och mest toleranta och välkomnande människor.

just därför lever vi alla i Sverige :-)
Citera
2021-09-24, 04:29
  #99
Medlem
Jag har upplevt samma sak i vuxen ålder.
Varför det är så? För att folk är rasistiska och ser ner på svenskar naturligtvis. Vad tror du? Att bara vita skulle kunna vara rasister eller? Lol!
Citera
  • 8
  • 9

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback