Citat:
Ursprungligen postat av
Regina-Phalange
Sorry men detta tvivlar jag också på, vad jag vet finns det inga uppgifter (fören dessa nya i Spanien) om att Späckhuggare ska ha attackerat eller dödat människor i det vilda.
Intressant! Tänker också att det måste ha med ljudet att göra. Först var jag tveksam eftersom båtar har kört där i många år, men det du äger med att corona lett till mindre båttrafik stämmer ju! Att det skulle ha med föda att göra är jag tveksam till, i alla fall att de skulle vilja äta oss människor. Lokala späckhuggs poddar (som jag tror detta är?) är ofta "specialiserade" på en eller flera sorters föda, till exempel finns det någon podd i Australien som i princip endast äter rockor medan den lokala späckhuggs podden vid San Juan öarna i USA endast äter lax. Att dessa späckhuggare i Spanien nu skulle få för sig att äta människor tror jag därför är ganska osannolikt. Men inget är omöjligt antar jag, hoppas dock inte så är fallet.
JAg vet inte om det är rättvisande att barakalla deras matvanor för "specialiserade."
För egentligen så handlar det ju med att varje flock för sig skaffar sig sin egen kultur, vilket inkluderat en matkultur då också.
Som tex det med de späckhuggarna i Australien som har rockor på menyn.
Det är ett inlärt beteende som de har tillägnat sig med hjälp av experimentering.
För det är inte lätt att fånga rockor. Det kan dessutom vara farligt för dem.
Därför måste de lära sig exakt hur de ska göra för att kunna inkapacitera rockan, så att den inte ska sticka dem med sin tagg, och sen ta bort taggen - också utan att bli stucken.
Först sen är det mat som kan ötas.
Allt detta är sen en del av flockens skolplan, och de lär ut beteendet till sina yngre medlemmar.
Det är en del av deras, unika, lokala kultur helt enkelt, och även om det kan finnas rockor på andra platser så har inte alla späckhuggare lärt sig hur de ska göra för att kunna äta opp dem.
Det kräver intelligens och kreativitet, samt en experimentlusta.
Så även om något inte tillhör deras normala, vanliga, näringspyramid, så betyder det inte att det alltid måste vara på det sättet. De prövar sig fram, tills de hittar något som de trivs med.
Tills de hittar något de tycker är gott.
De kan ju även äta så små djur som uttrar.
Det finns videoklipp som visar hur skräckslagna uttrar i Alaska hoppar upp i fiskebåtar för att undkomma späckhuggarnas käftar.
Och späckhuggarna stryker förbi, nära intill båten - tittar upp emellanåt för att se vad uttern har för sig, och om det inte är dags för den att komma tillbaka i vattnet igen snart ...
En sak man iaf kan säga om späckhuggare, det är att de inte gör något utan anledning.
De flesta andra rovdjur äter ju mest bara sådant den vet vad det smakar, och de vet hur de ska jaga det. Det är därför tex hajar bara "känner efter" lite grand med tänderna, för att se om det kanske är en säl i förklädnad.