Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2020-09-15, 22:46
  #25
Medlem
Ringhals3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bajsdonator
Vet du verkligen inte vad som menas med "måndagsbil"?

https://www.vibilagare.se/nyheter/sn...ndagsbil-15418
https://www.allehanda.se/drombilen-blev-en-mardrom

Jodå! Sorry! Skojade bara lite!
Citera
2020-09-16, 02:15
  #26
Medlem
Takpapps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shagmaster
Har en nyköpt bil som gått längre än serviceintervallen som den auktoriserade verkstaden säger (1 år 1500 mil) men ingen notifikation eller så har dykt upp?

Så jag ringde till verkstaden och de sade att bilar (generellt?) inte längre säger till om service istället utförs mätningar när det är dags, samtidigt så sade han att den måste in på service för garantin? Låter knäppt... Motorn tycker allt är prima men jag måste ändå in på service?

Har lite dålig erfarenhet av service då jag hade en bil där serviceboken sade 2000 mil men ÅF ställt in bilen på 1500 mil. Så den började larma redan vid 1200 mil.

Det kan ju också vara en fråga om förväntningar. En gång i tiden sade bilarna till om service så här: ... (död, inget svar, please bärga mig härifrån). Har du en sån lampa som börjat lysa? Då vet du att du behöver instagramma om det, eller hur?
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback