Just Marabou chokladkaka upplever jag har hållit sig genom alla åren. Hade för vana att musa i mig 200 gram helnöt under många år.
Kan någon bevisa att receptet ändrats? Annars tror jag faktiskt att det är samma smak. Bassets vingummi en annan historia men inte det tråden handlar om.
Beror även på hur du förvarar den, kall, ljummen eller varm. Ger olika smak!
Rumstemperatur vet att den är ju som mest intensiv när den är uppvärmd . Nu är den tyvärr uppäten :P men tyckte ändå det var en markant skillnad sen innan. Brukar oftast äta min choklad i rumstemperatur.
Om du har några frågor eller kommentarer på denna site, vänligen hör av dig till oss på Mondelez Sverige AB i detta formulär nedan. Vi kommer att maila tillbaka så fort som möjligt.
Känner som TS, att smaken förändrats. Att Marabous choklad blivit sötare och sliskigare de senaste typ tio åren. Men det kanske är mitt smaksinne som förändrats... Hur som helst, köper aldrig Marabou längre.
Har säkert inte köpt en marabou mjölkchoklad på 2-3 år men blev sugen att köpa en nu i veckan.
Men fanskapet smakar ju knappt något och konsistensen känns också helt annorlunda . Har de gjort något med produkten ? Någon mer som tycker de har blivit mycket sämre ? Förut var det ju väldigt goda ,
Men nu var den helt torr och smaklös. Var en original marabou jag köpte.
Den ska gå ut i april nästa år så inget fel på datumet.
Nej var inget mmm i denna Marabou.
Du måste testa en gång till (i en annan butik). Upplever du samma sak så kan du ha rätt (som tex jag märkte med estrella och olw chips)
Vill jag jättegärna snaska bästa möjliga choklad idag så är det oboypulver med lite mjöl, strösocker och grädde så det blir en nutellalik kräm. Ska röras länge så grädden tjocknar till och ger en len karaktär åt det.
Inget i affären kommer i närheten av smaksensationen. Men förmodligen är det en ganska rejäl genväg till diabetes också.
Riktigt gott till pannkaka och lättare att bre än nutella.
Vanlig marabou är helt enkelt inte tillräckligt god.
Apelsinkrokant och oreo är däremot starka utmanare.
__________________
Senast redigerad av Bonnatorp 2020-09-05 kl. 03:08.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!