Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2021-03-23, 13:32
  #13
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av anon666
Torsen är överlägsen då den kan flytta 100% av momentet och inte lever om som en ramp/lamell som är tillräckligt uppspänd för att göra skillnad. Sen har den inget abrupt ingrepp utan den för bara över moment till däcket med mer grepp sömlöst och utan missljud.

Lockers är väl mer för dedikerade offroad-applikationer och fyller absolut sin funktion där, men är inte så sexigt på gata.

Ramplamell kan absolut vara trevligt men kräver periodiskt underhåll och söl med speciella LSD-tillsats-oljor, men personligen så tycker jag att den behöver minst 50% bromsverkan för att göra tillräcklig skillnad och då kan det leva om och låsa upp vid rangerkörning eller i parkeringsgarage osv. Kör Lamelldiff i min busbil idag och jag tycker den är för mesigt uppsatt, för långsam och den kommer åka i omloppsbana till förmån för en Torsen.

Slungdiffen, alltså vem FAN kom på den?! Maken till yxig lösning, ungefär lika sexigt som en spole/svetsdiff.

svetsdiff funkar bra på grus och isåka , helt underhållsfri

värre med drivaxlar som går av här
Citera
2021-03-23, 16:38
  #14
Medlem
Om man bara behöver starthjälp på halt underlag, där i alla fall ett bakhjul, på en bakhjulsdriven bil, har fäste så har jag tidigare vid "vanlig körning" klarat mig bra med PV, Amazon, BMW, Rekord, E-klass m fl bilar enbart med "handbromstricket".
Har även hjälpt flera som blivit djupt imponerade av vad man göra, bara man tänker till.

Men vill man ha 2 streck på asfalten, då står sig "handbromstricket" slätt.

Tycker att man för "vanlig körning" kommer långt på leriga skogsvägar med moderna bilars "bromsvärmare" = ESP.

Nackdelen med att ha någon form av antislir = diffspärr/-broms - är att man kommer längre in i spenaten innan man fastnar = längre och besvärligare bärgningsarbete.
Citera
2021-03-23, 20:19
  #15
Medlem
Jag har slungdiff i bakaxeln på min S90 -97 och den har klara fördelar i riktigt halt väglag där bil utan bara står och spinner. Nu har den delad bakaxel och får kanske lite bättre fäste av det också, men jag kunde utan problem dra iväg med ett släp i snöslask där farsan inte kom någonstans alls med sin odiffade 940 (utan släp tillkopplat).

Vill man eftermontera detta skulle jag säga att den överlägset enklaste lösningen är att leta upp en passande bakaxel med diff och byta hela axeln. Långt enklare än att börja öppna klumpen och flytta över delar. Då kan man även passa på att byta till en axel med en mer passande utväxling för ändamålet, finns flera att välja på. 3.31 eller 3.54 är tex trevligt för landsvägskörning, finns väl upp till 4.10 om man vill ha kortare mellan växlarna också.

Nu har jag bara gjort detta på en 240, men det borde inte skilja så mycket. Lossa länkarmar, reaktions- och panhardstag, stötdämpare, kardanaxel samt bromsok/bromsslangar så är det bara att rulla iväg med hela paketet och sen rulla in den nya. Tillkommer ev lite flytt av bromsdelar om dina gamla är fräschare än de nya.

Ska bilen brukas som en leksak kanske svetsdiff är enklaste lösningen dock.
Citera
2021-03-24, 12:48
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av klarus
svetsdiff funkar bra på grus och isåka , helt underhållsfri

värre med drivaxlar som går av här


Har du kör en bil med riktig diff?
Citera
2021-03-24, 15:16
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anon666
Har du kör en bil med riktig diff?
Vad menar du med "riktig diff"?
Menar du diff eller menar du differentialspärr/-broms?
Med diffad bakaxel menas just differentierad = öppen = inget samband mellan båda sidornas hjul.
Citera
2021-03-24, 15:24
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flattematte
Vad menar du med "riktig diff"?
Menar du diff eller menar du differentialspärr/-broms?
Med diffad bakaxel menas just differentierad = öppen = inget samband mellan båda sidornas hjul.

Givetvis menar jag en riktig diff-broms, LSD.. Svetsdiff/spole är lämpligt för de högre klasserna i rakt-fram-racing, så fort du behöver vrida på ratten är det helt talanglöst.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback