Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Jag skriver "matematiskt omöjligt att slå index" om en fond som har "matematiskt uträknat index". Då stämmer det, 1+1 blir aldrig 3.
I så fall kan inte indexet slå fonden heller, och det kan den ju.
En fond är en verklig produkt, som handlar med verkliga aktier på en verklig marknadsplats. Givetvis skiljer sig det från ett teoretiskt index.
Fonder kan dessutom tjäna pengar på att låna ut innehavet mot ränta.
Jag har hört att det finns folk som lägger tiotals miljoner på att korta marknaden. De bidrar nog med några ören.
Citat:
Jag får inte ihop avanza zeros kurva från 2008 med fondkollens placering av avanza zero som "fond 89 av 95". Någon ljuger, eller manipulerar fakta, eller utlämnar något. När jag har tid ska jag lägga 10 minuter på att kolla båda mot varann och skapa en tråd om resultatet är intressant. Om avanza zero är en bluff så vill folk veta det, samma om fondkollen.
Jag ser inte problemet. AZ har gått bättre än omxs30r från 2008 och även andra perioder, men har underpresterat jämfört med helt andra jämförelser de senaste 5 åren.
Men så har jag bara en usel MSc.
Om du tycker det är för svårt så tryck på "3 år":
https://www.avanza.se/fonder/om-fond...67/avanza-zero
Fonden har gått bättre än index under de första 2,5 av dessa tre år.
Om du väljer 5 år så har fonden gått bättre ibland, och sämre ibland.
Etc.