Det här inlägget kan väl ses som ett slags epilog på Stram Kurs besök i Sverige. För det kanske trots allt finns ett visst hopp att vi visst har en lika långtgående yttrandefrihet som t.e.x Danmark.
Citat:
På onsdagen rapporterade Samhällsnytt om att ett exemplar av Koranen dagen innan hittats sönderrivet på gatan i Ronneby. Polisen uppgav då att det kunde röra sig om åsiktsbrottet Hets mot folkgrupp och att man skulle avdela omfattande resurser till att utreda ärendet. Redan på torsdagen meddelar dock polisen att man lägger ned ärendet med hänvisning till att det inte är brottsligt att förstöra koraner.
Citat:
– Man får kritisera religion enligt svensk lag. Om det ska vara hets mot folkgrupp måste det röra individer.
Det här ovanstående är bara riktigt positivt att läsa. Kändes som något helt annat när fem poliser vardera, med automatvapen och allt, eskorterade varsin (en) medlem av Stram Kurs från Stortorget i Malmö och det gastades i kör om "hets mot folkgrupp". De här fallen i Blekinge måste väl också bli, som det heter, "prejudicerande" för framtida fall. Är det förresten någon som vet om de fall av möjlig "hets mot folkgrupp" som skulle utredas i samband med Stram Kurs demonstrationen i Malmö kommit till något beslut än ??.
https://samnytt.se/forstora-koraner-...ing-laggs-ned/