Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-08-05, 23:14
  #157
Medlem
Cuckslayers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Totalbajs
Han är väl jude, och bög?

Är han verkligen en jude? Har han inte bara sagt det för att provocera muslimer?
Citera
2020-08-05, 23:15
  #158
Avstängd
Totalbajss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cuckslayer
Är han verkligen en jude? Har han inte bara sagt det för att provocera muslimer?

Vet inte. Han äter fläsk, så han är väl inte väldigt kosher antar jag.
Citera
2020-08-05, 23:45
  #159
Medlem
Onanikrems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LostinDarkness
Lek inte med elden är ett talespråk.
Man kan tycka vad man vill men det är verkligen ingen bra ide det här. Islam är en stor kraft som finns överallt på denna jord. Att då bränna koranen för att ens politiker är helt felskapta men som även den större massan röstat fram är att gå helt fel väg.

Om detta skulle genomföras eller börja bli ett påhitt bland vanligt folk så lär det ta hus i helvete. Finns även många välintegrerade inom samhället med höga utbildningar som är muslimer. Att bränna koranen ses som en krigshandling och det betyder att problemen inte enbart kommer att komma nerifrån utan även uppifrån.

Sen att människor är naiva jävla naiva idioter som kommer hylla detta gör det ännu värre.

Det lär bli startskottet för extremt mycket lidande på båda sidor.

Man behöver dessutom tänka längre om man nu är rädd de sina. Kanske man sitter tryggt i sina små boxar här i sverige men väldigt många bor eller reser utomlands också. Ni tror inte att hämndaktioner lär genomföras på dom eller ? Kommer sluta med att svenskar inte kommer våga sätta sin fot utanför svensk mark, likaså danmark.

Och ärligt talat, vilka tror ni kommer stå för beskyddet? Svenska o danska polisen eller? De är en piss i havet mot hur många troende det finns världen över likaså militären.

Jag hoppas verkligen inte att detta händer för det kommer inte bli bra som sagt. Bättre att rikta sin ilska mot politikerna och kräva förändring på riktigt än att vara små fega råttor som sen inser att de tog sig vatten över huvudet!
Det är dumt att reta upp folk men när det gäller mussepig finns det inget tacksammare, i sak har du givetvis rätt men Sverige är Sverige och här har man fortfarande rätt att bränna en bok (även om jag ogillar bokbrännig) Denna bok har inget här att göra och borde kastat i soporna för länge sen, de som inte accepterar det kan åka hem till sina krigande länder.

Lär bli ett jävla liv på mussepig i alla fall. Väntar med spänning!

Oftopic: Han som skrev Satansverserna, Salman nånting lever väl fortfarande i högsta välmående efter att ha haft ett pris på sitt huvud i 30 år
Citera
2020-08-06, 00:34
  #160
Medlem
Förlåt jag har inte hunnit plöja tråden, men får dom verkligen tillstånd till detta? Eller fordras kanske inte tillstånd till en offentlig koranbränning?

Jag hoppas i så fall att Paludan inte blir överfallen, kanske kan samarbete ske med någon Islamsk förening ihop med polisen så att inte oroligheter utbryter. Kanske någon bjuder på pizza och det blir allmän förbrödning istället.
Citera
2020-08-06, 02:29
  #161
Medlem
imrichbitchs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av scoremax
Spelar egentligen ingen roll.
Man bör hålla sig ifrån att bränna böcker, riva statyer osv, om man är på den rätta sidan.

Har man bra argument för sin sak, så behöver man inte tysta andra.

Det är skillnad på att förstöra allmänna kulturobjekt såsom stayer, och att bränna en bok som är din egen.
De försöker inte tysta dem, de vill få dem att själva visa hur galna de är.
Även om någon brände den svenska flaggan, som jag älskar, så skulle jag inte börja spotta, skrika och slåss.
Citera
2020-08-06, 02:58
  #162
Avstängd
scoremaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av imrichbitch
Det är skillnad på att förstöra allmänna kulturobjekt såsom stayer, och att bränna en bok som är din egen.
De försöker inte tysta dem, de vill få dem att själva visa hur galna de är.
Även om någon brände den svenska flaggan, som jag älskar, så skulle jag inte börja spotta, skrika och slåss.

Det har du naturligtvis rätt i, men det är ju inte heller det jag tar upp.

Varsågod att bränn din egen bok, varsågod att bränna sedeln direkt, så slipper du ju gå till affären.
Citera
2020-08-06, 04:17
  #163
Medlem
anotherpieceofmeats avatar
Kommer inte att ske
Citera
2020-08-06, 07:41
  #164
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anotherpieceofmeat
Kommer inte att ske

Var inte så säker på det. Polisen har fullt upp med att ramma mopedbilar och slå ihjäl finska mopedister. En bagatell som försök att framkalla etniska konflikter har de inte tid med.
Citera
2020-08-06, 09:31
  #165
Medlem
Sanna mina ord. Detta kommer ALDRIG att tillåtas i Sverige. Det finns inte sådant rum att uttrycka sig här. Hade det varit Bibeln de skulle bränna hade det dock förmodligen uppmuntrats av myndigheter däremot..
Citera
2020-08-06, 09:39
  #166
Medlem
Paludan er faktisk en af de eneste politikere i Danmark, der ved noget om islam. Her gennemfører han en times samtale med islameksperten Bill Warner. Ingen anden politiker kunne have gjort det

Bill Warner interviewed on political islam by Rasmus Paludan 6.12.2018

https://www.youtube.com/watch?v=7OF7...ture=emb_title
Citera
2020-08-06, 10:18
  #167
Medlem
Cannibalizations avatar
Ser inte hur det här ska kunna leda till någonting konstruktivt.

Citat:
Ursprungligen postat av 31G350125
Paludan motiverar besöket med att han vill väcka debatt om den pågående utvecklingen

Som jag har förstått det så har han gjort liknande aktioner i Danmark. Då undrar jag om det har gett önskat resultat tidigare dvs har det blivit någon debatt i Danmark och hur har den sett ut?
Citera
2020-08-06, 10:48
  #168
Medlem
vitvalens avatar
Svensk polis, varsågod men vi kommer icke att vara där tror ni att vi är galna?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback