Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-07-27, 19:19
  #1
Medlem
Van Nostrands avatar
Idag besökte jag Kvinnohistoriskt museum i Umeå. I sanning en märklig plats.

Man hade bland annat utställningen "Rösträtt för kvinnor". Ett spännande ämne som borde kunna speglas intressant. Men icke - idel upprapningar på hur sent kvinnor fått rösträtt i olika delar av världen. Ingen problematisering eller analys. I slutet av utställningen passar man på att dela ut "En pinsamhetsmedalj till hur USA har behandlat svarta och ursprungsbefolkningen".

De resterande utställningarna innefattade det mesta inom PK-industrin såsom hatbrott, funktionsvariationer etc. på liknande sätt. Ofta med lös eller ingen koppling till historia eller kvinnor.

På hemsidan hävdar man sig "diskutera föreställningar om kön och makt, identitet och historia". Jag tycker inte man diskuterar överhuvudtaget - man dikterar.

För den som inte varit där rekommenderar jag ett besök. Det är intressant som ett monument över svensk kulturmarxism anno 2020, och det är gratis inträde.

Att diskutera:
Vad är era erfarenheter av Kvinnohistoriskt museum?
Ska vi verkligen ha museer som så här tydligt tar politisk ställning?
Citera
2020-07-27, 20:28
  #2
Medlem
Nej hela företeelsen är i grunden så klart helt orimlig.

Men ”Kvinnohistoriskt museum” var ju en eftergift åt just Vänsterpartiet, för att de skulle ställa sig bakom byggandet av ”väven” och en flytt av stadsbiblioteket till en kostnad av strax under 1 miljard. En biblioteksflytt som (V) dessutom gick till val på år 2010 att motsätta sig till varje pris.
Med detta i åtanke är det inte helt ologiskt att verksamheten är så tydligt politiserad...
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback