Började köpa bears i OMX i april och är sedan ett tag
all in för nedgång i OMXS30. Positionen visar fortfarande negativt resultat.
Inflation och förväntningar
Jag tror att hösten kommer attt bli röd eftersom inflationen börjar poppa upp i bolagens resultaträkningar. Imorse varnade Heineken för ökade kostnader (inflation) som många andra. Man kan parera inköpspriset genom att sälja dyrare, men det som kvarstår för investerare är trots allt att avkastningskravet ökar.
Ponera att avkastningskravet för en investerare/fond/institution är 6 % på ett år. Notera att inflationen är 2 %. Då kommer denna aktör att kräva 8 % avkastning av marknaden.
Det man måste förstå är det här:
Det är den plötsliga förändringen i inflation som spelar roll för en investerare. För om inflationen går från 2 % till överraskande 4 % så duger inte längre proportionalitetsprincipen dvs att du adderar 6 %+4% = 10 % i avkastningskrav utan i den här miljön kräver du MER ÄN 10 % eftersom det finns en RISKPREMIE i avkastningskravet baserat på den ökade risken i den underliggande ekonomin.
När investerare inser att marknaden inte kan leverera avkastningskravet så säljer de av aktier för att minska risken i portföljen. Och jag tror att marknaden snart kommer att inse att inflationen inte är så "transitory" som FED säger att den är. Jag kan tänka mig att det ser ut på två sätt.
1) Alla bolag kan inte lägga över kostnaderna på kunderna. Då minskar EPS och därmed vinstutvecklingen vilket är dåligt för aktier.
2) Man inser att den nominella avkastningen på börsen långt överstiger den reala och säljer därför av eftersom avkastningskravet inte kan mötas.
Som stöd till 2) skulle jag vilja bjuda på den här bilden
https://ibb.co/PtY9LC9 som kan vara intressant att begrunda.
Bilden visar inflationssiffror gentemot P/E-talet för SP500. Läs av tabellen nedifrån och upp!
Notera att inflation tillsammans med P/E är höga i början. Det är ju på grund av den klassiska ekvationen att inflation för pengar ut mot olika tillgångsslag. Men notera sen att effekten några år senare är att HÖG inflation SÄNKER värderingarna istället för vad det var i början dvs att HÖG inflation HÖJER värderingarna. Det är just det som jag skrivit om i det här inlägget. Inflationseffekterna varier beroende på var i cykeln man är.
Men man kan lätt säga att vi är på väg in i ett stadie där inflationen kommer att visa sig både i avkastningskrav och resultaträkningar och därmed lägre börskurser. Mitt egna estimat är ca 1 års nedgång och en sättning på 20-30 % från högsta-noteringen på index.