Citat:
Ursprungligen postat av
americanbamse
Vilka jobbar inom dom vårdande yrkena idag? Muslimer. Vilka går tekniska utbildningar för att bli ingenjörer och tekniker? Muslimer. Listan kan göras hur lång som helst.
De som jobbar inom vården är muslimer, för det ofta är invandrare från MENA på grund av att svenskar inte vill arbeta där längre. När det gäller ingenjörer och tekniker, så är det väldigt vitt ifall du går runt på t.ex. Chalmers.
Grejen är i alla fall att bara runt 10% av alla muslimer i Sverige är praktiserande. Av antalet muslimer i Sverige så är det bara en minoritet som antagligen är intresserade av att förändra Sverige i en negativ riktning. Grejen ärju bara den att det behöver inte ens vara i närheten av en majoritet för att saker ska gå åt helvette. Det räcker med en väldigt hög och liten minoritet samtidigt som resterande bara håller käften, vilket är situationen i Sverige där de muslimer som t.ex politiker samtaler med och hörs är islamister vilka enligt mig inte har någonting här att göra.
När Sverige och Danmark tar in så många muslimer som vi gjort, så kommer en allt för stor del ha önska påverka våra samhällen i en otrevlig riktning och även vara tillräckligt många för att kunna göra detta.