Citat:
Ursprungligen postat av
Gen.Ouromov
Hur mycket kan Khamzat utvecklas på All Stars i Sverige jämfört med om han skulle söka sig till nån av de stora gymen i Usa?
Tänker på Usman som inte kunde boxas för fem öre innan Trevor Withman tog över och han blev tom ganska duktig stående.
Vad tror ni sakkunniga här, borde han börja på nåt större gym med mer erfarna tränare eller räcker kunskapen till på All Stars?
Man kan ta sig väldigt långt med medfödd talang och hård träning men jag tippar på att Khamzat skulle bli ännu bättre om han tex sökte sig till ett av de stora gymmen i USA likt Alex gjorde innan Allstars skapades.
Inget ont om Allstars men det finns ohyggligt mycket bättre team därute i världen.
Man kan ju annars ha sin bas på Allstars men köra sina camps inför match på något av de stora teamen i USA. Vill du bli bäst måste du ha de bästa coacherna och sparring i världsklass.
Alex tex gick ju ifrån en endimensionell boxare till en komplett MMA fighter under sin tid med Alliance och blev tom så habil i brottningen (som var hans största lucka tidigt i karriären) så att han kunde plocka ner självaste Jon Jones på backen i deras första möte.