Citat:
Ursprungligen postat av
StayPuft
Om man ska leva och bo i Sverige så ska man inte bara leva efter svenska lagar, regler, normer och seder, man ska också lära sig språket samt stå för sin egna försörjning, annars har man ingenting här att göra.
Att invandra till Sverige och här leva som man gjorde tidigare när det gäller språk, trosuppfattning, tanke- och synsätt etc, är inte bara rasistiskt mot oss svenskar utan är också segregerande.
Sverige ska inte anpassa sig till invandrande personer utan det är invandrade personer som ska anpassa sig till Sverige. Passar det inte är det bara att flytta hem igen.
Detta gäller oavsett från vilket land du invandrar ifrån.
Är jag en rasist? Nej, jag ser mig själv som en realist.
Hur ser du på invandring?
Alla som lever och befinner sig i Sverige bör naturligtvis följa svenska lagar, oavsett var man är född.
Vad gäller normer, tanke-och synsätt är det dock lite mer komplicerat, liksom med trosuppfattning.
Har alla som har svenska ättlingar många i generationer samma tro, tankegångar och synsätt?
Nej.
Har en tidigare arbetskamrat som tillhör en frikyrka.
Hon och hennes familj har en helt annan tro och andra seder än de som jag vuxit upp med.
Och det är okej eftersom vi har ett land med religionsfrihet.
De firar inte jul - deras val.
Dina värderingar och åsikter skiljer sig säkert från mina, och det är också okej.
Det ska vara så i en demokrati.
De som bosätter sig i Sverige ska lära sig språket.
Som grundregel håller jag med dig, även om det är lite för mycket begärt att någon som kommer hit som typ 70-åring ska klara av att lära sig ett helt nytt språk.
Vill också påpeka att jag vet flera invandrare som hanterar vårt språk bättre än så kallade "nationalister".
Ja, invandrare behöver i större utsträckning komma in på arbetsmarknaden och försörja sig själva.
Men ska lata svenskar som inte "pallar" jobba tillåtas leva på skattemedel år efter år samtidigt som invandraren som verkligen försöker ska utvisas?
Det blir inte heller riktigt rätt.
Ska Sverige anpassa sig efter invandrarna?
Nej, landet ska anpassa sig till dess innevånare.
Minoriteter ska ha samma möjligheter och skyldigheter som andra.
Däremot ska de ha rätt att vara just minoriteter utan att diskrimineras, oavsett om deras minoritetsstatus handlar om bakgrund, religion, hudfärg, sexuell läggning eller annat.
Så ser jag på det....