https://www.dagensjuridik.se/nyheter...pa-lss-boende/
"Både tingsrätten och hovrätten friar en 16-årig pojke som utfört sexuella handlingar mot en tre år yngre pojke.
Enligt domstolarna kunde den tilltalade inte veta att pojken var så pass mycket yngre, bland annat eftersom han själv i flera avseende hade en utvecklingsmässigt låg ålder, medan målsäganden uppfattades som mer mogen.
En 16-årig pojke åtalades i Solna tingsrätt för sexuellt övergrepp mot barn och våldtäkt mot barn efter flera händelser på ett LSS-boende där han bodde. Han hade under några års tid utfört sexuella handlingar mot en yngre pojke som flyttat in på boendet. Vid de olika tillfällena var den yngre pojken mellan elva och tolv år gammal, drygt tre år yngre än den tilltalade. Enligt 16-åringen hade samlaget och de andra sexuella handlingarna skett frivilligt, men målsäganden menade att han blev utsatt mot sin vilja."
"Däremot ansåg domstolen att det inte är bevisat 16-åringen varit medveten om, eller borde varit medveten om att pojkens ålder. Den tilltalade har atypisk autism och ADHD och har enligt ett LUL-yttrande i målet inte ett åldersadekvat beteende. Enligt boendets biträdande föreståndare som vittnade i målet, är hans ålder utvecklingsmässigt olika i olika avseenden, från tre till 15 år. Målsäganden är däremot mogen för sin ålder. Enligt vittnet sker det inte heller någon större presentation av de nyinflyttade där de andra boende får reda på hur gammal någon är och pojkarna har inte gått i samma skola. Tingsrätten ogillade därför åtalet."
Någon som vet mer?