Citat:
Ursprungligen postat av
AbortRetryIgnore
Bra.
Finns det vetenskap bakom HR-metodiken eller är det bara en importerad Amerika-trend som UX eller Sigma-6?
Om det finns vetenskap, där man faktiskt med vetenskaplig metod hittar den perfekta kandidaten för en utannonserad tjänst och också sorterar bort alla oönskade kandidater genom att ställa ovidkommande frågor, analysera svaren och passa in dessa i en mall som beskriver den exemplariske blivande löneslaven, är det så komplicerat som det verkar.
Använde du dessa metoder för att hitta din fru?
Finns mycket vetenskap inom HR, av högst varierande kvalité. Är beteendevetenskap, så det handlar inte om absoluta sanningar. Jag har inte direkt kompetensen för att avgöra hur bra vetenskapen bakom olika teorier och metoder är. Men i mina ögon framstår visst som rent trams och annat som väl underbyggt, logiskt och rimligt.
Jag borde läsa hela inläggen innan jag börjar svara men låter ovanstående stycke stå kvar ändå. Du syftar enbart på rekrytering med ditt inlägg? Jag vet inte riktigt. Jag har jobbat några år på en rekryteringsfirma och tycker att jag blev extremt mycket bättre och säkrare på rekrytering under denna tid. Fanns såklart mycket bakom varför vi jobbade som vi gjorde där och mycket har jag tagit till mig och använt mig av i min fortsatta karriär. Annat har jag inte tyckt gett mig så mycket och det har jag skippat att använda. Det har ploppat upp en del rekryteringsföretag på senare år som stenhårt hävdar att de använder sig av
vetenskap och att deras sätt är
rätt och andra gör
fel. Bland annat ett där flera ledande figurer skriver rätt mycket på LinkedIn och tar på sig rätt stora skor. Jag är väldigt skeptisk själv. Det är inte en absolut vetenskap i mina ögon.
Jag tycker inte att det är så komplicerat som vissa vill göra det till. Men det är heller inte så pass lätt som vissa, ffa, chefer vill få det till att man sätter sig ner, tar en köpp kaffe, gafflar lite skit sen går man på känsla. Jag tycker att det brukar gå ganska fort att få chefer som vill lära sig rekrytering bättre att både bli mer säkra i det, duktigare och få bättre resultat av sina rekryteringar. Det är sällan jag har samarbetat med en chef i någon rekrytering som tycker att de inte har lärt sig nånting och redan kunde allt. Den vanligaste reaktionen är snarare att de tycker att det var väldigt strukturerat, professionellt och att de känner sig trygga med processen och beslutet som kommer från den.
Men ibland blir det skit ändå

Alla har vi gått på nitar när det kommer till rekrytering.
Sista frågan: i så fall är jag kass på det. Är frånskild.