Citat:
Ursprungligen postat av
tdlefnierregus
Du skriver följande:
"Det har hänt många gånger förut att en person skjutit eller knivhuggit personer, utan rimligt motiv. Vansinnesdåd utlöst av exempelvis PTSD, psykos eller schizofreni."
Som jag tolkar som att det är vanligt med liknande attacker att det bara är någon random galning.
Det är mycket möjligt att det är en random galning men även galningar kan ha vita som ett mål. Vi ser ju en tendens att media, polis och politiker försöker tona ner om det är vita offer och att de gärna pekar ut någon typ av psykos på GM bara för att folk inte ska bli hatiska mot invandrare. Men när det är vita gärningsmän och offer av annan hudfärg så går tankarna direkt till att gm utförde dådet av rasistiska skäl. Ex polisen i usa som orsakat BLM utpekas ju som rasist trots att han kanske bara är en våldsam polis.
Vet inte var du läste in att jag menar att det är vanligt? Oavsett vad som hänt är det klart att det inte är vanligt. Skulle det vara något som sker med regelbundenhet, i stil med flera gånger i månaden i Europa, så skulle det inte blivit en tråd av det här. Både vansinnesdåd med flera döda och islamistisk terror med flera döda är väldigt ovanligt i Europa. Islamistisk terror med dödsfall i Europa tror jag skedde två-tre gånger i Europa 2019 (London bridge och Holland och känns som jag glömt något). Vansinnesdåd med flera döda tror jag skedde också väldigt få gånger, men i ungefär samma paritet som jihadistisk terror.
Men du har förstås helt rätt i att även en galning kan ha vita som mål. Nu tycker jag nog ändå att mer och mer talar för att händelsen i Reading är ganska typiskt terrordåd av den stil vi sett sedan mitten av 2010-talet, med en ganska isolerad radikaliserad GM.