Jag klistrar in ett inlägg jag gjort i den här tråden.
http://www.flashback.org/showthread.php?t=267171
Läs gärna den om ni vill ha lite matnyttigt om batterier och bränsleceller
Bränslecellerna tycker jag har fått oförtjänt positiv uppmärksamhet. Av flera anledningar.
1. Bränsleceller är energimässigt helidiotiskt
Om du skall köra på vätgas är det först 72% verkningsgrad i elektrolysören som framställer vätgasen.
Sedan går det åt en energimängd motsvarande en tredjedel av energihållet i vätgasen för att kondensera ner den in flytande form.
Chalmers är optimistiska när de räknar med 70% verkningsgrad. 40 -50% är verkningsgraden i dagens bränsleceller.
Vätgas är något av grundämnenas Harry Houdini så du kan dessutom räkna med en del lagringsförluster pga diffust läckage.
Så räkna med att du får kasta bort 3 kilowattimmar av 4 om du skall köra med bränslecell.
2. Effektdensiteten är så pass låg att du måste ha en bränslecell som väger flera hundra kilo om du skall ha en rimlig effekt tillgänglig.
Jag googlade på "fuel cell specific power density" och såg att 100 watt/kilo är en realistisk siffra (ovonics fuel cell company, har inte kollat vad kanadensiska Ballard uppger) idag och att man hoppas på 200 och 300 watt/kilo i en framtid.
Så skall du ha 50 kilowatt effekt tillgänglig till elmotorerna i bilen måste du med dagens teknik installera 500 kilo bränsleceller.
Och då är det bättre att satsa på ett högeffektivt batteri istället.
Eller enklare utryckt: med en liten bränslecell och en stor bränsletank får du finemang specific energitäthet men en effekt som gör hela systemet oanvändbart.
3.Ny och dyr infrastruktur måste byggas upp.
Det där bränslecellerna har kommit i ropet för att fnoskiga miljömupparna gillar att drömma om en framtid där man ställer upp solceller i diverse U-länder och sedan skickar vätgas i pipelines till västvärlden.
Själv drömmer jag hellre om en nybyggd atomreaktor och ny batteriteknik.