Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Vad får dig att tro att kvinnorna som vuxit upp i den miljön skulle tänka/bete sig annorlunda?
Det tror jag inte. Tvärtom. Kvinnorna är ju de som lustar efter att fyllas av de som förstör deras områden. Så när de - trots uppväxten - väljer att ligga oskyddat med samma sorts as som mammorna, och sen genomgå graviditeten, trots att de kommer få ta hand om ungarna själva, så återstartar de cirkeln.
Nästan inte en enda man väljer helst asociala kriminella kvinnor som dominerar alla hänsynslöst, etc, och är kapabla till mord osv. Inte ens de svarta männen som själva beter sig så.
Fast du menar kanske att det inte är föräldrarna som är mest skyldiga till sina val, och att det är barnen eller kanske far/mor-föräldrarna som har största ansvaret att bryta cirkeln? Personligen tycker jag att det är i valet av partner och alla val efter man blivit förälder, som man är skyldig att förändra sånt här, oavsett vad man själv råkat ut för.
Jag åker inte ut och reser utan att försäkra mig om att jag kommer ha tillgång till mat och vatten etc. Jag skulle garanterat aldrig bli gravid med en kåkfarare som inte skulle stanna och bygga en familj, sånt gör bara ni hondjur.