Citat:
Ursprungligen postat av
Evil_Santa
I denna tråden refereras det konstant till att avgiften är hög.. Avgfiten just nu är 1,34% om man köper via avanza. Fonden ska investera i medelstora bolag inom områderna teknik, hälsa och hållbarhet.
Vid en jämförelse med andra fonder på avanza kan man se att fonden just nu har lägre förvaltningsavgift än samtliga branschfonder i följande kategorier på avanza: ny teknik, läkemedel, miljö, ny energi, bioteknik, medelstora bolag. Förutsatt att det inte i praktiken är en dold indexfond(det får vi se när deras innehav publiceras vid månadsskiftet) så tycker jag inte man kan kritisera fonden för att ha en hög avgift.
Att folk stirrar sig blinda på avgifter beror på att det är populärt att göra det.
Det blir naturligtvis helt uppåt väggarna att jämföra en branschfond mot bredare indexfonder precis som du är inne på.
Om man nu verkligen måste ha lägst avgift finns annars Avsnzas trackers, där finns en drös teknikrelaterat med 0 courtage vid köp över 1000 kr:
https://www.avanza.se/borshandlade-p...der=DESCENDING
ETF:er finns givetvis också:
https://www.avanza.se/borshandlade-p...veTab=overview
...men för ovan får man se upp med växlingsavgifter vilket kan bli en hel del (0.25% per köp) om man månadssparar.