Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-05-29, 11:29
  #1
Medlem
https://eposten.se/bli-prenumerant/artikel/9lyd0kvl

Oh here we go again....

Vad gör egentligen Partisekreteraren för ett av Sveriges största partier?
Citera
2020-05-29, 11:29
  #2
Moderator
Meijis avatar
Lite citat:

Citat:
Lars Frantzén, tidigare ordförande i Sverigedemokraternas kommunförening i Enköping och gruppledare i fullmäktige, håller på att avveckla sig själv politiskt säger han som förklaring till att han nu offentligt riktar stark kritik mot partiet på riksnivå. Det är uteslutningen av Simon Alm, förstanamn för SD i Uppsala som uteslöts ur partiet i januari som han reagerar mot:

– Jag såg ju vad som lades Simon Alm till last och det var ingenting som skulle kunna leda till uteslutning ur partiet. ...

Han ser partisekreteraren Richard Jomshof som det stora problemet i SD:s partitopp och vill att Jomshof lämnar den positionen så fort som möjligt.

– Han ska inte sitta i medlemsutskott eller partiledning, det passar han inte för. ...
Citera
2020-05-29, 11:31
  #3
Medlem
"Han ser partisekreteraren Richard Jomshof som det stora problemet i SD:s partitopp och vill att Jomshof lämnar den positionen så fort som ..."

Liknande kritik har riktats mot Jomshof förut. För bara några månader sedan uppdagades det att en av Partiet anställd Konflikthanterare fick lämna sin position, när hon kritiserade Jomshof.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/s...k-lamna-jobbet

"Sverigedemokraterna anställde en konflikthanterare för att identifiera problem i partiet.

Men när hon kom tillbaka med tung kritik mot Richard Jomshof fick hon lämna jobbet, enligt Aftonbladets uppgifter.

– Det finns en intern upprorsstämning mot Richard i partiet, säger en källa med insyn"
Citera
2020-05-29, 11:53
  #4
Medlem
Noose..s avatar
Märkligt hur alla tongivande personer inom SD målas ut som ett problem
Citera
2020-05-29, 13:22
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Noose..
Märkligt hur alla tongivande personer inom SD målas ut som ett problem

Verkligen. Nästan så att man kan tro att de som klagar antingen är maktgiriga men inkompetenta eller rent av arbetar för något annat parti.
Citera
2020-05-29, 20:03
  #6
Medlem
Svårförståeligt för en utomstående. En partisekreterare ska ha hårda nypor men då i syfte att det ska bli bättre. I Stockholm fortfarande ingen ordning, i Uppsala utesluter man men i Västernorrland sitter myglaren Johnny Skalin kvar som ordförande.
Man måste sätta fart i den utåtriktade politiken nu och sluta med restaurangvärvningarna, de blir i alla fall oftast fel.
Citera
2020-05-29, 20:40
  #7
Medlem
HejaFinlands avatar
Han har bett Jimmie att få sluta som partisekreterare. Jag tror den som klagar nu vet det och kanske vet att han skall sluta, därför klagar han först nu. SD har många idioter som måste sparkas och det har varit Jomshofs jobb. Det är bra för partiet. Partiet och landet går före enskilda odugliga individers personliga vinning.
Citera
2020-05-29, 20:52
  #8
Medlem
von Hindenburgs avatar
Jomshof gör väl bara det Björn Söder gjorde förut?

Han kanske inte fattade att det är partisekreterarens jobb och att det många gånger är extremt otacksamt att hålla ordning på en massa idioter? Gäller för övrigt samtliga partier.
Citera
2020-05-30, 06:41
  #9
Moderator
Pojken med guldbyxornas avatar
Partier och partipolitik --> Politiker
/Moderator
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback