Citat:
Ursprungligen postat av
Kennethkvarting
Jag såg en dokumentär som heter Bigger Stronger Faster, där hävdade de att amerikanska stridspiloter tog tjack, och att det fanns konstaterade fall där piloter hade begått misstag pga övermod orsakat av tjacket.
En kompis kusin gjorde lumpen som fallskärmsjägare i Finland på 80 eller tidigt 90-tal, en gång när de skulle ha en prestationsövning där flera patruller skulle marschera, själva marschen var en tävling, tog en av patrullerna amfetamin som de hade fått tag på, den patrullen tog ledningen i marschen de första två dygnen, men efter nåt dygn till blev de ommarscherade när de låg och slaggade i ett dike.
I Vietnam knarkades det friskt. Jag läste boken dispatches av Michael Herr, jag minns en special forces-spanare som tog uppåttjack för att hålla sig alert, men han var tvungen att blanda med nedåt för att "kunna fokusera på djungeln"
I Vietnam dog flertalet jänkare dagligen pga heroinet som var rent och lättillgänglig..
Samtidigt kunde dom inte förbjuda depression.
När jag gjorde min gröntjänst utomlands nämndes amfetamin i krigstid , åtminstone för oss i spjutspetsen.